Trwa ładowanie...

Mateusz Morawiecki na obchodach 75. rocznicy lądowania aliantów w Normandii. Premier wśród gości

W Portsmouth odbyło się spotkanie szefów rządów przy okazji obchodów 75. rocznicy lądowania wojsk sprzymierzonych w Normandii. W uroczystości uczestniczył Mateusz Morawiecki. Na pamiątkowej fotografii widać polskiego premiera w towarzystwie Elżbiety II czy Donalda Trumpa.
Share
Mateusz Morawiecki na obchodach 75. rocznicy lądowania aliantów w Normandii
Mateusz Morawiecki na obchodach 75. rocznicy lądowania aliantów w NormandiiŹródło: Getty Images, Fot: Chris Jackson
dgovl67

Na początku wizyty w Wielkiej Brytanii Mateusz Morawiecki rozmawiał z tamtejszą premier Theresą May. Polski szef rządu spotkał się również z weteranami, którzy walczyli w drugiej wojnie światowej. Przywódcy polityczni 16 państw zaangażowanych w II WŚ, podpisali w nocy historyczną proklamację pokoju, aby zapewnić, że okropności sprzed 80 lat nigdy się nie powtórzą.

Tekst został podpisany przez Australię, Belgię, Kanadę, Czechy, Danię, Francję, Grecję, Luksemburg, Holandię, Norwegię, Nową Zelandię, Polskę, Słowację, Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone. Wśród gości honorowych byli następca brytyjskiego tronu książę Walii Karol oraz jedyny przedstawiciel, który nie stał po stronie aliantów - kanclerz Niemiec Angela Merkel.

dgovl67

Wieczorem z Portsmouth do Normandii wyruszy statek wycieczkowy MV Buodicca. Na jego pokładzie znajdzie się około 300 uczestników lądowania aliantów w Normandii, którzy odtworzą tym samym trasę pokonaną 75 lat temu. Kolejne uroczystości upamiętniające D-Day odbędą się we Francji, w miejscu desantu alianckich wojsk.

Zobacz także: Donald Tusk o piciu wódki w Magdalence. „A co, mieli do siebie strzelać?”

Źródło: premier.gov.pl/reuters.com

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dgovl67

Podziel się opinią

Share
dgovl67
dgovl67
Więcej tematów