Mateusz Morawiecki i Angela Merkel spotkali się w Berlinie. Konferencji nie było
Angela Merkel i Mateusz Morawiecki rozmawiali we wtorek na roboczym śniadaniu w Urzędzie Kanclerskim w Berlinie. Dzień wcześniej wzięli udział w uroczystości z okazji rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau, ale rozmowy dotyczyły też bieżących spraw.
Jak poinformował rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert, główne tematy spotkania to Unia Europejska i stosunki obu państw. Przed spotkaniem agencja dpa napisała bez powołania się na źródła, że rozmowa "może też dotyczyć trwającego sporu między UE a Polską o naruszanie praworządności w tym kraju".
Mateusz Morawiecki studzi oczekiwania przed budżetowym szczytem UE
Wspólnej konferencji prasowej nie było. O przebiegu rozmowy poinformował dziennikarzy polski premier. Dotyczyła ona m.in. negocjacji nad nowym wieloletnim budżetem UE na lata 2021-2027, które wkraczają w decydująca fazę. 20 lutego ma się odbyć specjalny szczyt budżetowy UE.
- Zgodziliśmy się z panią kanclerz, że to będą bardzo trudne negocjacje - powiedział Morawiecki. - Nie spodziewam się wiele po tych negocjacjach, ale oczywiście przystąpimy do nich z dobrą wolą znalezienia kompromisu przynajmniej w jakichś częściach spraw budżetowych. My kładziemy nacisk w sprawie wspólnego budżetu na politykę rolną, na politykę spójności, czyli rozwój infrastruktury - dodał. Poinformował, że przekazał Merkel pomysł komisarza ds. polityki rolnej Janusza Wojciechowskiego, jak zwiększyć środki na cele klimatyczne, a zarazem na politykę rolną.
Zobacz też: Specjalna nagroda premiera dla Dawida Kubackiego. Jacek Sasin tłumaczy
Wspólnie przeciw protekcjonizmowi
Berlin i Warszawa są w sprawie budżetu UE na przeciwnych biegunach. Niemcy jako jeden z płatników netto nie chcą, by wydatki UE w następnej siedmiolatce przekroczyły kwotę równą jednemu procentowi połączonego dochodu narodowego brutto 27 państw UE, zaś Polska, największy beneficjent unijnych funduszy, sprzeciwia się cięciom wydatków.
Merkel i Morawicki rozmawiali też o protekcjonistycznych działaniach niektórych państw, takich jak Chiny czy USA. Według słów polskiego premiera Polska i Niemcy chcą im zapobiegać poprzez wdrażanie "mechanizmów wyrównujących pole gry", tak by firmy nie przenosiły produkcji z Europy, a w szczególności z Polski. Rozmawiano także m.in. o wspólnym podatku cyfrowym, który mógłby być częścią budżetu unijnego oraz o polityce klimatycznej. Według Morawieckiego niemiecka kanclerz "z dużym zrozumieniem patrzy na nasz miks energetyczny".
Czytaj więcej na Deutsche Welle: Merkel i Morawiecki upamiętnili w Berlinie ofiary Holokaustu i wojny
Niemcy przekażą 60 mln euro na Fundację Auschwitz-Birkenau
Gułag - system "zagłady w inny sposób"
W trakcie dwudniowej wizyty w Berlinie szef polskiego rządu odwiedził otwarty kilka miesięcy temu Instytut Pileckiego, Miejsce Pamięci i Edukacji Historycznej Domu Konferencji w Wannsee, a także miejsce pamięci na terenie dawnego obozu koncentracyjnego Sachsenhausen.
Morawiecki podkreślił, że tematy historyczne "budują płaszczyznę porozumienia z Niemcami, opartego na prawdzie". - Tyko tak może do tego porozumienia, pojednania dochodzić. To jest ważne, bo są dziś tacy, którzy próbują historię fałszować - powiedział polski premier. Dlatego wspomniał także o Gułagu, radzieckim systemie obozów pracy, w których zginęły "miliony Polaków". - To, że później Armia Czerwona zdobyła Berlin w 1945 roku nie zmienia przecież wcześniejszych lat historii - podkreślił Morawiecki.
Aluzja do Władimira Putina
To czytelna aluzja do prób negowania i zniekształcania historii Holokaustu oraz wykorzystywania jej dla politycznych celów przez prezydenta Rosji Władimira Putina, który obarczał Polskę współodpowiedzialnością za wybuch II wojny światowej. Sporom o historię z Rosją Morawiecki przeciwstawił dialog na tym polu z Niemcami.
- I tak oto szefowie rządów Niemiec i Polski wspólnie stają do apelu, połączeni przekonaniem co do potrzeby zachowania pamięci o trudnych kartach naszej wspólnej historii - mówił Morawiecki.
Czytaj więcej na Wirtualnej Polsce: Berlin. Mateusz Morawiecki: sprzeciwiamy się negowaniu i zniekształcaniu historii Holokaustu
Mateusz Morawiecki o Auschwitz: Nie możemy pozwolić na zafałszowanie historii
Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl