Trwa ładowanie...

Mateusz Morawiecki będzie rozmawiał z Orbanem. Znamy plan wizyty

Premier Mateusz Morawiecki spotka się w środę w Budapeszcie z premierem Węgier. Tematem rozmów z Viktorem Orbanem będzie m.in. wstrzymanie ewentualnych sankcji dla polskiego rządu, w związku z uruchomieniem przez Unię Europejską artykułu 7. traktatu UE.

Share
Mateusz Morawiecki będzie rozmawiał z Orbanem. Znamy plan wizyty
Źródło: Agencja Gazeta, fot: Slawomir Kaminski
d2o0scg

Węgry będą miejscem pierwszej wizyty zagranicznej Mateusza Morawieckiego. Premier spotka się z szefem węgierskiego rządu Viktorem Orbanem i prezydentem Węgier Janosem Aderem.

Na pokładzie samolotu oprócz Morawieckiego pojawi się delegacja licząca dziewięć osób. Towarzyszyć mu będą m.in. Minister Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski, szef gabinetu politycznego Marek Suski oraz sekretarze stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Konrad Szymański i Jerzy Kwieciński. Na miejscu pojawi się ambasador RP na Węgrzech Jerzy Snopek.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: WP/Magdalena Mieśnik

Szef rządu pojawi się na Placu Bohaterów o godz. 9.35. Po godz. 10 Morawiecki złoży wieniec pod Grobem Nieznanego Żołnierza. Następnie uda się na Plac Kossutha, gdzie zostanie oficjalnie powitany przez Orbana. Potem panowie udadzą się do węgierskiego parlamentu, gdzie będą rozmawiać w towarzystwie ministrów spraw zagranicznych.

Zobacz: Premier Morawiecki składa kwiaty pod Pomnikiem Tysiąclecia

Tematem rozmów będą przede wszystkim ewentualne sankcje dla Polski, które może nałożyć Unia Europejska. Innymi wątkami będą problematyka energetyczna, klimatyczna i migracyjna, a także sprawy bezpieczeństwa oraz przyszłości Unii Europejskiej.

Zobacz również: Waszczykowski: Polska nie będzie postępować z Rosją jak Orban

O godz. 11.30 do premierów i ministrów dołączy reszta delegacji. Godzinę później zaplanowane jest oświadczenie dla mediów, a potem strony udadzą się na śniadanie z okazji wizyty Morawieckiego na Węgrzech. O godz. 15 w Pałacu Sandora premier będzie rozmawiał z prezydentem Węgier Janosem Aderem. Rozmowa ma trwać 40 minut. Prezes Rady Ministrów do Warszawy powróci o godz. 18.

d2o0scg

Podziel się opinią

Share
d2o0scg
d2o0scg
Więcej tematów