Masz pomysł na ożywienie Poznania? Zgłoś go do konkursu
Rozpoczęto przyjmowanie wniosków do czwartej edycji konkursu "Centrum Warte Poznania". W minionych latach dzięki niemu powstało m.in. kino plenerowe na Rybakach, a niszczejące ściany kamienic ozdobiły wiersze.
Konkurs „Centrum Warte Poznania” po raz pierwszy zorganizowano w 2012 r. Jego celem było sfinansowanie najciekawszych pomysłów mieszkańców na ożywienie poznańskiego śródmieścia. Nagradzano i realizowano pomysły na ciekawe wydarzenia kulturalne, artystyczne i edukacyjne, które zachęcałyby do aktywnego udziału mieszkańców i turystów.
W kolejnych latach konkurs rozszerzono także o kolejne historyczne dzielnice – Jeżyce, Łazarz i Wildę. To dzięki konkursowi m.in. w okresie letnim uruchomiono kino plenerowe przy ul. Rybaki, pojawiły się Miejskie Regały Książkowe, przed rokiem na odrapanych ścianach kamienic namalowano wiersze, a w miejscu, gdzie kiedyś znajdowało się kino Wilda zamontowano historyczny neon.
W tym roku konkurs odbędzie się po raz czwarty, a w jego ramach zostaną zrealizowane projekty za sumę 350 tys. zł.
- Zależy nam na projektach mających charakter kulturotwórczy, społeczny, takich, które budują relacje w lokalnej społeczności i ożywią śródmiejskie dzielnice – tłumaczy Mariusz Wiśniewski, wiceprezydent Poznania, który kierował Komisją Rewitalizacji, kiedy po raz pierwszy zorganizowano konkurs.
W przeciwieństwie do innych konkursów dotacyjnych Wydziału Kultury w tym przypadku swoje pomysły mogą zgłaszać nie tylko organizacje pozarządowe, ale także firmy, grupy nieformalne i osoby fizyczne. Warunek jest tylko jeden – zgłoszony projekt należy zrealizować do końca roku, a kwota dotacji nie może przekroczyć 52 tys. zł.
Do prac w komisji oceniającej projekty zaproszeni zostaną przedstawiciele Komisji Rewitalizacji Rady Miasta Poznania, Urzędu Miasta Poznania, Centrum Kultury Zamek, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz rad osiedli: Stare Miasto, Ostrów Tumski-Śródka-Zawady-Komandoria, Święty Łazarz, Wilda i Jeżyce.
Prace konkursowe należy składać w sekretariacie Wydziału Kultury do 19 marca 2015 roku, do godziny 15.
Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .