Trwa ładowanie...
d3jz8xv

Masowe mogiły w Sobiborze

W piątek w Warszawie odbyła się konferencja prasowa dotycząca odnalezienia masowych mogił na terenie niemieckiego obozu zagłady Żydów w Sobiborze, organizowana przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Share
d3jz8xv

W Sobiborze w latach 1942-1943 istniał obóz zagłady Żydów, na którego terenie znajdowały się m.in. 4 komory gazowe oraz krematoria. Początkowo przywożono tam Żydów z Krasnegostawu, Chełma i Hrubieszowa oraz z okolic tych miast, później z całego dystryktu Galicji, a także z Belgii, Holandii, Francji, Austrii, Czech i Ukrainy. Do obozu trafiali także Polacy.

Pierwsze transporty więźniów dotarły do Sobiboru pod koniec kwietnia 1942 roku. Zdecydowaną większość przybyłych kierowano do natychmiastowej zagłady. Do końca września 1943 roku w Sobiborze zgładzono około 250 tysięcy osób.

14 października 1943 roku wybuchło w obozie powstanie. Zakończyło się ono masową ucieczką więźniów. Uciekło wówczas 300 osób. Natychmiast po tym przystąpiono do likwidacji obozu, a wszelkie ślady zbrodniczej działalności usiłowano zatrzeć. Obiekty obozowe rozebrano, teren zaorano, a na miejscu obozu zasadzono las.

Od 1993 roku istnieje w Sobiborze Muzeum Byłego Hitlerowskiego Obozu Zagłady. (aka)

d3jz8xv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3jz8xv
d3jz8xv
Więcej tematów