Trwa ładowanie...
d2huorm

Masowe mogiły w Sobiborze

W piątek w Warszawie odbyła się konferencja prasowa dotycząca odnalezienia masowych mogił na terenie niemieckiego obozu zagłady Żydów w Sobiborze, organizowana przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

d2huorm
d2huorm

W Sobiborze w latach 1942-1943 istniał obóz zagłady Żydów, na którego terenie znajdowały się m.in. 4 komory gazowe oraz krematoria. Początkowo przywożono tam Żydów z Krasnegostawu, Chełma i Hrubieszowa oraz z okolic tych miast, później z całego dystryktu Galicji, a także z Belgii, Holandii, Francji, Austrii, Czech i Ukrainy. Do obozu trafiali także Polacy.

Pierwsze transporty więźniów dotarły do Sobiboru pod koniec kwietnia 1942 roku. Zdecydowaną większość przybyłych kierowano do natychmiastowej zagłady. Do końca września 1943 roku w Sobiborze zgładzono około 250 tysięcy osób.

14 października 1943 roku wybuchło w obozie powstanie. Zakończyło się ono masową ucieczką więźniów. Uciekło wówczas 300 osób. Natychmiast po tym przystąpiono do likwidacji obozu, a wszelkie ślady zbrodniczej działalności usiłowano zatrzeć. Obiekty obozowe rozebrano, teren zaorano, a na miejscu obozu zasadzono las.

Od 1993 roku istnieje w Sobiborze Muzeum Byłego Hitlerowskiego Obozu Zagłady. (aka)

d2huorm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2huorm
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj