Masakra w Srebrenicy była ludobójstwem
Sąd apelacyjny ONZ-owskiego trybunału ds.
zbrodni w byłej Jugosławii potwierdził definitywnie, że dokonana przez Serbów masakra Muzułmanów w
Srebrenicy na wschodzie Bośni w 1995 roku była ludobójstwem.
"Izba była jednomyślna w stwierdzeniu, że w Srebrenicy doszło do ludobójstwa", powiedział amerykański sędzia Theodor Meron odczytując sentencję sądu w odpowiedzi na apelację serbskiego generała Radislava Krsticia, który w 2001 roku został uznany w pierwszej instancji za winnego ludobójstwa w Srebrenicy i skazany na 46 lat więzienia.
Sąd apelacyjny ONZ-owskiego trybunału ds. zbrodni w byłej Jugosławii skazał bośniackiego Serba, generała Radislava Krsticia na 35 lat więzienia za zbrodnie przeciwko ludzkości i zbrodnie wojenne. Sąd obniżył tym samym wyrok trybunału pierwszej instancji z 2001 roku, przed którym Krtsić został skazany na 46 lat więzienia.
Krstić ma obecnie 56 lat. Dowodził korpusem Serbów bośniackich "Drina", który dokonał masakry w Srebrenicy, jednej z tzw. stref bezpieczeństwa utworzonych przez siły ONZ dla zapewnienia ochrony ludności muzułmańskiej w Bośni i Hercegowinie.
Uzasadniając wyrok w pierwszej instancji sędziowie trybunału orzekli w 2001 roku, że siły serbskie po wypędzeniu ze Srebrenicy wszystkich kobiet, dzieci i starców zamordowały około 8 tys. bośniackich muzułmanów w wieku poborowym. Serbowie wiedzieli, że doprowadzi to do wyniszczenia ludności muzułmańskiej w Srebrenicy i dlatego ich działania wypełniają definicję zbrodni ludobójstwa.