Martin Schulz: szybka pomoc dla Ukrainy nie powinna być uzależniona od reform
Krótkoterminowa pomoc finansowa dla Ukrainy nie powinna być uzależniona od programu reform w tym kraju - uważa przewodniczący PE Martin Schulz. Ukraina potrzebuje pieniędzy już teraz, by płacić swoje rachunki - podkreślił na szczycie UE w Brukseli.
Pomoc, której trzeba udzielić, niekoniecznie musi być powiązana z wymogiem wprowadzania reform w kolejnych miesiącach. Z kolejnym rządem Ukrainy można rozmawiać o strategii długoterminowej, by poprawić sytuację gospodarczą - mówił Schulz na konferencji prasowej po spotkaniu z szefami państw i rządów UE.
W jego opinii, "w tym momencie nie powinniśmy mówić o reformach". - Ukraina potrzebuje pieniędzy teraz, by płacić swoje rachunki - zaznaczył. Jak dodał, należy rozmawiać z Ukrainą o reformach, ale w dłuższej perspektywie i takich, by to "nie najbiedniejsi płacili najwyższa cenę".
W opinii przewodniczącego PE, trzeba jak najszybciej uruchomić fundusze pomocowe dla Ukrainy. Musimy pomóc Ukrainie zająć się jej problemami społecznymi - dodał.
Odnosząc się do sankcji wobec Rosji za aneksję Krymu, o których rozmawiają unijni przywódcy, Schulz podkreślił, że powinna im towarzyszyć strategia, jak "będziemy rozmawiać z władzami Federacji Rosyjskiej".
- Musimy brać pod uwagę skutki sankcji gospodarczych dla krajów członkowskich UE - zwrócił uwagę szef PE. Zauważył, że sankcje wobec Rosji, szczególnie ekonomiczne, dzielą kraje UE. - A trzeba szukać tego, co nas łączy - dodał.