Trwa ładowanie...

Martin Schulz: proeuropejskie kwalifikacje Tuska nie budzą wątpliwości

Wybrany na przewodniczącego Rady Europejskiej Donald Tusk to polityk, którego proeuropejskie kwalifikacje nie budzą wątpliwości; ma on też predyspozycje, by przyczynić się do rozwiązania kryzysu u granic UE - ocenił szef europarlamentu Martin Schulz.
Share
Martin Schulz
Martin SchulzŹródło: PAP/EPA, Fot: Stephanie Lecocq
d2jedk5

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego napisał o tym w komunikacie, w którym gratuluje Tuskowi wyboru na szefa Rady, a włoskiej minister spraw zagranicznych Federice Mogherini - nominacji na szefową unijnej dyplomacji.

- Rządy Tuska w Polsce w ciągu ostatnich siedmiu lat uczyniły ten kraj silniejszym i bogatszym. Polska gospodarka rosła nawet wtedy, gdy wszystkie inne gospodarki UE weszły w recesję. Jego proeuropejskie kwalifikacje nie budzą wątpliwości - oświadczył Schulz.

- Biorąc pod uwagę jego doświadczenie i wrażliwość, jestem przekonany, że Tusk znajdzie się w odpowiednim miejscu, by przyczynić się do rozwiązania kryzysu na granicach UE i zapewnić wiarygodny głos na scenie międzynarodowej, demonstrując, iż marką Europy jest jedność - dodał szef europarlamentu.

d2jedk5

Komentując nominowanie Mogherini Schulz zauważył, iż Europa "będzie potrzebować wszelkich umiejętności i energii", by czynić postępy w czasie, gdy porządek międzynarodowy traci stabilność. - UE bardziej niż kiedykolwiek potrzebuje silnej, spójnej i strategicznej polityki międzynarodowej - wskazał.

Decyzje w sprawie wysokich stanowisk w UE zapadły na unijnym szczycie w Brukseli. Tusk obejmie swą nową funkcję 1 grudnia na 2,5 roku. Będzie także przewodniczył szczytom strefy euro. Mogherini przejmie obowiązki 1 listopada, gdy kadencję rozpocznie nowa Komisja Europejska.

d2jedk5

Podziel się opinią

Share
d2jedk5
d2jedk5
Więcej tematów