Trwa ładowanie...

Marszałek województwa wielkopolskiego alarmuje - nie ma pieniędzy na ośrodki adopcyjne

• Marszałek województwa wielkopolskiego alarmuje, że z końcem sierpnia skończą się pieniądze na funkcjonowanie ośrodków adopcyjnych
• Winny tej sytuacji ma być wojewoda wielkopolski, który do tej pory nie przekazał drugiej transzy pieniędzy na ten cel
• Wicewojewoda uspokaja, że to tylko wynik dokładnego przyglądania się potrzebom poszczególnych ośrodków

Share
Marszałek województwa wielkopolskiego alarmuje - nie ma pieniędzy na ośrodki adopcyjne
Źródło: WP.PL, Fot: Andrzej Hulimka
d1uzklh

18 lipca, na specjalnie zwołanej konferencji prasowej, marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak poinformował o trudnej sytuacji finansowej ośrodków adopcyjnych w Wielkopolsce. Powodem jest brak drugiej transzy pieniędzy, które powinien przekazać wojewoda ze środków rządowych. Do tej pory na ten cel przekazano 1,812 mln zł. Brakuje 1,858 mln zł.

- Powinniśmy podejmować decyzję o zamknięciu ośrodków adopcyjnych w Wielkopolsce. Nie możemy się pogodzić z taką sytuacją, kiedy z administracji rządowej nie dostajemy środków na ich funkcjonowanie - wyjaśnia marszałek Woźniak. - Z korespondencji z wojewodą wielkopolskim nie wynika zapewnienie o tym, że dostaniemy drugą transzę, co więcej, podważa się efektywność naszych działań w tym zakresie. Liczymy na to, że nastąpi otrzeźwienie, bo nie wyobrażamy sobie zaprzestania działalności ośrodków adopcyjnych - dodaje.

d1uzklh

Władze województwa przypominają, że w tym roku odbyła się przeprowadzona przez wojewodę wielkopolskiego kontrola działania ośrodków adopcyjnych w Wielkopolsce. Kontrola ta nie wykazała uchybień, a pracę ośrodków oceniono bardzo pozytywnie.

- Zamierzam wystąpić ze skargą na wojewodę wielkopolskiego jako reprezentanta administracji rządowej w terenie do Rzecznika Praw Dziecka - zapowiada Marek Woźniak.

Na te zarzuty odpowiada wicewojewoda wielkopolski Marlena Maląg, odpowiedzialna za politykę społeczną. Według niej nie ma powodów do niepokoju, a druga transza na działalność ośrodków adopcyjnych zostanie wypłacona.

Dlaczego zatem pieniądze nie zostały przekazane do tej pory? Wszystko z powodu zleconej przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej analizy wydatkowania przez samorządy środków na prowadzenie procedur adopcyjnych. Chodzi o sprawdzenie potrzeb zgłaszanych przez ośrodki adopcyjne i dzięki temu przygotowanie odpowiednich szkoleń czy usprawnienie procedur. Takie analizy odbywają się we wszystkich województwach, nie tylko wielkopolskim. Termin zgłaszania tych zapotrzebowań ma zakończyć się 20 lipca. Po przekazaniu ankiet do ministerstwa, pieniądze na prowadzenie ośrodków adopcyjnych zostaną przekazane marszałkom województw.

- Ośrodkom adopcyjnym nie grozi utrata finansowania, tym bardziej, że polityka prorodzinna jest jednym z głównych priorytetów rządu premier Beaty Szydło - zapewnia wicewojewoda Marlena Maląg.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d1uzklh

Podziel się opinią

Share
d1uzklh
d1uzklh
Więcej tematów