Trwa ładowanie...
d1y18bs

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski: zachowanie Petru to duża polityczna niezręczność

Zachowanie lidera Nowoczesnej Ryszarda Petru to duża polityczna niezręczność - powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski po wtorkowym spotkaniu ws. zażegnanie kryzysu w parlamencie. Jak dodał, jest zdziwiony brakiem udziału w rozmowach szefa PO Grzegorza Schetyny.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Marszałek Senatu Stanisław Karczewski: zachowanie Petru to duża polityczna niezręczność
(PAP, Fot: Radek Pietruszka)
d1y18bs

Wcześniej szef Nowoczesnej poinformował dziennikarzy o niepowodzeniu rozmów w związku z "brakiem możliwości porozumienia" z PiS w sprawie statusu głosowań przeprowadzonych na Sali Kolumnowej.

"Duża niezręczność polityczna"

Zdaniem Stanisława Karczewskiego, postawa Ryszarda Petru to "duża niezręczność polityczna", ponieważ to on był inicjatorem pomysłu zgłaszania poprawek do budżetu w Senacie.

d1y18bs

- Na co my przystaliśmy. Ja również osobiście zgadzałem się z tym, żeby złożyć te poprawki, czy większość poprawek opozycji w Senacie, tak, aby potem one mogły być omawiane przez posłów. Umówiliśmy się właściwie wczoraj na to, że to będzie możliwe jeszcze na tym posiedzeniu, rozmawialiśmy również o terminach - powiedział marszałek Senatu dziennikarzom.

W ubiegłym tygodniu Petru zwrócił się z apelem o zgłoszenie przez senatorów PiS poprawek do budżetu, które miały być przedmiotem debaty w Sejmie. Mówił wówczas, że gdyby te poprawki zostały zgłoszone w Senacie do budżetu, "byłaby możliwość na kolejnym posiedzeniu Sejmu, które ma się odbyć 11 stycznia, aby rozpatrzyć te poprawki i odbyć debatę budżetową".

"Sam chciał i prosił o spotkanie Kaczyńskim"

Karczewski wyraził również zdziwienie, że z zaproszenia na spotkanie liderów ugrupowań sejmowych dwukrotnie nie skorzystał przewodniczący PO, który - według Karczewskiego - sam "chciał i prosił o spotkanie z panem prezesem Jarosławem Kaczyńskim".

d1y18bs

Odnosząc się do opinii wyrażanych przez Schetynę, że Senat nie jest odpowiednim miejsce dla rozwiązywania kryzysu, a w rozmowach powinien brać udział marszałek Sejmu Marek Kuchciński, Karczewski zaznaczył: "budżet jest w Senacie i dlatego miejscem naszych rozmów był Senat".

Marszałek Senatu, pytany przez dziennikarzy po zakończeniu wtorkowego spotkania, co według niego stanie się w Sejmie w środę, odpowiedział, że ma nadzieję, iż rozpocznie się posiedzenie i będzie ono "przebiegało bez zakłóceń". Dopytywany, gdzie jego zdaniem odbędzie się posiedzenie Sejmu, Karczewski odpowiedział, że to będzie decyzja marszałka Sejmu.

Protest opozycji

Wtorkowe spotkanie u marszałka Senatu ws. rozwiązania obecnego kryzysu parlamentarnego - z udziałem liderów wszystkich ugrupowań sejmowych z wyjątkiem PO - było kontynuacją poniedziałkowej rozmowy, w której Schetyna także nie wziął udziału. Uczestniczyli w niej m.in. liderzy: PiS, Kukiz'15, Nowoczesnej i PSL.

d1y18bs

Od 16 grudnia 2016 roku w sali plenarnej Sejmu przebywają posłowie PO i Nowoczesnej, którzy rozpoczęli wtedy protest wobec wykluczenia z obrad posła PO Michała Szczerby i wobec projektowanych zmian w zasadach pracy dziennikarzy w Sejmie, domagając się zachowania jej dotychczasowych reguł. Marszałek Sejmu Marek Kuchciński wznowił obrady w Sali Kolumnowej, gdzie przeprowadzono głosowania m.in. nad ustawą budżetową na 2017 roku. Opozycja uważa, że głosowania w Sali Kolumnowej były nielegalne, m.in. z powodu braku kworum - poprawki były wówczas głosowane w dwóch blokach: zgłoszone przez opozycję oraz popierane przez PiS; poprawki opozycji zostały odrzucone.

Marszałek Sejmu zapewnił, że w głosowaniach 16 grudnia brała udział wymagana w konstytucji liczba posłów oraz, że każdy z posłów mógł wejść do sali głównym wejściem i brać udział w każdym głosowaniu.

d1y18bs

Podziel się opinią

Share

d1y18bs

d1y18bs
Więcej tematów