Trwa ładowanie...
d2sstz3

Marszałek Radosław Sikorski kwestował w Bydgoszczy

Marszałek Sejmu Radosław Sikorski kwestował na rzecz renowacji najstarszej, założonej w początkach XIX wieku nekropolii w Bydgoszczy - Cmentarza Starofarnego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Radosław Sikorski kwestuje w Bydgoszczy
Radosław Sikorski kwestuje w Bydgoszczy (PAP, Fot: Tytus Żmijewski)
d2sstz3

Do udziału w zbiórce Sikorski został zaproszony przez Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy - organizatora corocznej kwesty. Podobnie jak pozostali kwestujący, marszałek zbierał datki przez godzinę.

Po zakończeniu kwesty, Sikorski pochwalił inicjatywę TMMB podkreślając, że jest ona bardzo dobrze zorganizowana, co widać po rosnącej z roku na rok zebranej kwocie. Zaznaczył też, że to nie pierwszy raz, kiedy bierze udział w zbiórce pieniędzy na rzecz ratowania najstarszej bydgoskiej nekropolii.

Oprócz marszałka sejmu, w zbiórce na rzecz odnowy nagrobków na Cmentarzu Starofarnym udział wzięli również m.in. prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, wojewoda kujawsko-pomorski Ewa Mes, bydgoski kompozytor, dyrygent Piotr Salaber oraz przedstawiciele mediów.

d2sstz3

Założony w 1808 roku Cmentarz Starofarny jest najstarszą katolicką nekropolią w Bydgoszczy. Najwięcej zachowanych mogił pochodzi z początku XX wieku i okresu międzywojennego.

Pochowano tu m.in. zasłużoną dla polskości miasta rodzinę Warmińskich, wybitnego działacza politycznego z okresu zaborów Teofila Magdzińskiego, znanego pedagoga Wandę Rolbieską i literata Jerzego Sulimę-Kamińskiego. Na uwagę zasługują też groby żołnierzy francuskich, uczestników wojny w latach 1870-1871, zmarłych w Bydgoszczy jako jeńcy niemieccy.

Pieniądze zebrane podczas tegorocznej 17. kwesty, przeznaczone zostaną na renowację grobowca rodziny Ziółkowskich, cenotafu z piaskowca z XIX wieku, nagrobku Franciszka Rutkowskiego i nieznanego grobu kryptowego z XIX wieku z oryginalnymi inskrypcjami.

d2sstz3

Podziel się opinią

Share
d2sstz3
d2sstz3
Więcej tematów