PolskaMarszałek Jurek podał się do dymisji

Marszałek Jurek podał się do dymisji

Marszałek Sejmu Marek Jurek podał się do
dymisji. Podkreślił, że
jego rezygnacja z funkcji jest "znakiem odpowiedzialności
osobistej". Sejm nie
wprowadził do konstytucji zapisów o ochronie życia od poczęcia,
za czym Jurek zdecydowanie się opowiadał.

Marszałek Jurek podał się do dymisji
Źródło zdjęć: © AFP

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/goracy-dzien-w-sejmie-6038682590712449g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/goracy-dzien-w-sejmie-6038682590712449g )
Gorący dzień w Sejmie, głosowanie ws. ochrony życia poczętego

Na najbliższym posiedzeniu Sejmu będzie głosowany wniosek o odwołanie marszałka. Marek Jurek poinformował o swojej dymisji Konwent Seniorów.

"Pokazaliśmy, że cywilizacja życia to nie utopia"

Na konferencji prasowej Jurek powiedział, że "jest dumny", iż stoi na czele Izby, w której 60% posłów głosowało za zmianą konstytucji. Pokazaliśmy, że cywilizacja życia, to nie jest utopia - podkreślił.

Marszałek powiedział, że nie mógłby mówić innym politykom na czym polega odpowiedzialność w polityce, jeśli sam nie zachowałby się w ten sposób. Oświadczył, że jest zaskoczony głosowaniem wielu posłów, którzy - według niego - dali pierwszeństwo interesom partyjnym, a nie ochronie życia poczętego.

Posłowie PiS, a szczególnie ci, którzy cały czas głosowali dzisiaj za zasadą ochrony życia, wykazali bardzo dużą odwagę cywilną i mam dla nich ogromne uznanie i wdzięczność - podkreślił Jurek.

Tusk: marszałek postawił wszystko na jedną kartę

Przewodniczący PO Donald Tusk powiedział, że Platforma "przyjmie dymisję marszałka Sejmu Marka Jurka ze zrozumieniem". Jak dodał, marszałek w rozmowie sprzed kilku dni sugerował mu taką możliwość.

Wydaje się, że pan marszałek Jurek postawił wszystko na jedną kartę. Także w takiej wewnętrznej rozgrywce politycznej w PiS - ocenił Tusk.

Według szefa PO, opinia publiczna jest świadkiem narastającego konfliktu w PiS "a pierwszą jego ofiarą jest marszałek Marek Jurek".

Konflikt - uważa Tusk - występuje także między liderami PiS a LPR. Można się było spodziewać tego, że po wielu tygodniach jałowej debaty konstytucja nie będzie zmieniona, natomiast popsuje się wiele relacji, także relacji wewnątrz partii. Dziś to właśnie stało się faktem - mówił.

Cymański: to zła decyzja, bo Jurek jest dobrym marszałkiem

Posłowie są podzieleni w ocenie decyzji Marka Jurka. Tadeusz Cymański z Prawa i Sprawiedliwości uznał, że to zła decyzja, bo Marek Jurek jest dobrym marszałkiem, który ma doświadczenie i kompetencje do kierowania Sejmem. Poseł PiS przyznał jednak, że dla Jurka ochrona życia od poczęcia jest sprawą fundamentalną.

Mirosław Orzechowski z Ligi Polskich Rodzin uważa, że marszałek Jurek podjął swą decyzję nazbyt pochopnie. Jego zdaniem ci, którzy bronią tak ważnych rzeczy, jak życie ludzkie, nie powinni szafować własnym życiem politycznym. Orzechowski podkreślił, że sprawa ochrony życia nie jest przegrana.

Janusz Maksymiuk z Samoobrony uznał dymisję Jurka za złą decyzję. Jego zdaniem, marszałek pokazał, że kieruje się emocjami i ma tylko jeden cel w polityce.

Klub Samoobrony domaga się w tej sytuacji zwołania nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu w przyszłym tygodniu - powiedział poseł Samoobrony Janusz Maksymiuk. Według planu Sejm zbiera się za dwa tygodnie.

Wicepremier i szef LPR Roman Giertych przyznał, że nie jest zadowolony z tego, że marszałek Sejmu Marek Jurek chce zrezygnować z funkcji. Jak dodał, jeżeli marszałek będzie obstawał przy swojej decyzji, LPR poprze wniosek o jego odwołanie.

Kalisz: Jurek był stronniczy

Z dymisji Jurka cieszy się Sojusz Lewicy Demokratycznej. Zdaniem Ryszarda Kalisza, marszałek wykazał się stronniczością podczas prac nad zmianą konstytucji.

Kalisz dodał, że Jurek był złym marszałkiem Sejmu, nieskutecznym politycznie i skrajnie ideologicznym. Zapowiedział, że SLD zagłosuje za jego odwołaniem.

Źródło artykułu:PAP
prezydentkonstytucjasejm
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)