Trwa ładowanie...
ycipk-14y06y

Marsz Równości w Białymstoku. Nie będzie śledztwa ws. prezydenta miasta

Marsz Równości w Białymstoku wciąż budzi spore kontrowersje. Jest decyzja sądu ws. prezydenta miasta, który zdaniem marszałka miał nie dopełnić obowiązku w organizacji tego wydarzenia. Ostatecznie odmówiono wszczęcia śledztwa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Marsz Równości w Białymstoku. Nowe fakty
Marsz Równości w Białymstoku. Nowe fakty (East News)
ycipk-14y06y

Wszystko zaczęło się od tego, że marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki złożył zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego. Chodziło o niedopełnienie obowiązków ws. Marszu Równości.

Zdaniem marszałka, prezydent nie zakazując tego wydarzenia, doprowadził do konfrontacji osób z tego zgromadzenia z osobami o "skrajnie odmiennych poglądach". Według Truskolaskiego mogło to narazić uczestników na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub uszczerbku na zdrowiu.

Prokuratura Rejonowa Białystok-Północ odmówiła jednak wszczęcia śledztwa w tej sprawie. Zdaniem śledczych prezydent działał w granicach swoich uprawnień, dlatego odmówiono wszczęcia śledztwa. Marszałek zaskarżył tę decyzję.

ycipk-14y06y

Kontrowersyjny projekt Klaudii Jachiry. Joanna Mucha przestrzega

Teraz Sąd Rejonowy w Białymstoku podjął decyzję w tej sprawie. - Sąd uznał, że zażalenie marszałka województwa podlaskiego nie zasługuje na uwzględnienie i zaskarżone postanowienie utrzymał w czwartek w mocy - poinformowała sędzia Beata Wołosik, rzecznik Sądu Rejonowego w Białymstoku, cytowana przez RMF FM.

Jak wynika z uzasadnienia sądu, "odmowy przeprowadzenia zgromadzenia nie można uzasadniać tym, że przeciwnicy osób biorących udział w manifestacji czy przeciwnicy poglądów przez te osoby głoszonych zapowiadają kontrmanifestację, która może spowodować zakłócenie porządku publicznego".

ycipk-14y06y

Sąd wskazał na to, że zagrożenie "nie istniało" po stronie organizatorów i uczestników "Marsz Równości", ale dotyczyło innych osób "wywodzących się z poza tego kręgu".

Sprawę skomentował sam zainteresowany. "Od początku twierdziłem, że działałem zgodnie z prawem i w jego granicach" - napisał w sieci Tadeusz Truskolaski.

Marsz Równości w Białymstoku. Po raz pierwszy w historii

Przypomnijmy: w lipcu w Białymstoku po raz pierwszy przeszedł Marsz Równości. Tego samego dnia protestowali uczestnicy kilkudziesięciu kontrimpez przeciwko "promocji LGBT".

ycipk-14y06y

Pod koniec Marszu Równości doszło do starć pomiędzy grupami. Uczestnicy Marszu Równości zostali zwyzywani, w ruch poszły również jajka, kamienie i petardy. Również w stronę funkcjonariuszy poleciały m.in. butelki i kostka brukowa. Sprawę badała policja, która ustaliła ponad 140 osób, które popełniły różne wykroczenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: RMF FM

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-14y06y

ycipk-14y06y
ycipk-14y06y