Marsz pamięci i modlitwy śladami otwockich Żydów
W 66. rocznicę likwidacji otwockiego getta
kilkaset osób przeszło w marszu pamięci i modlitwy od
miejscowego Umschlagplatz, skąd Żydzi byli wywożeni do Treblinki,
do miejsca pamięci otwockich Żydów przy ul. Reymonta.
19.08.2008 | aktual.: 19.08.2008 21:46
W marszu wzięli udział przedstawiciele Komitetu Pamięci Żydów Otwockich i Karczewskich, społeczności żydowskiej i mieszkańcy otwocka. Na stacji Umschlagplatz odczytano relację Edmunda Wiercińskiego - obserwatora wydarzeń z 19 sierpnia 1942 r., kiedy Żydzi byli wywożeni do Treblinki.
Uczestnicy marszu nieśli zapalone pochodnie do miejsca pamięci otwockich Żydów. Na miejscu pamięci odczytano fragmenty pamiętników policjanta z otwockiego getta.
Nie możemy przechodzić obojętnie wobec kamieni żydowskich (upamiętniających pomordowanych) i mieszkań żydowskich w Otwocku, i nie tylko przechodzić, ale westchnąć do Boga - powiedział ks. Wojciech Lemański z Komitetu Pamięci Żydów Otwockich i Karczewskich.
Na zakończenie marszu w miejscu pamięci otwockich Żydów odmówiono modlitwy za zmarłych po hebrajsku i po polsku, psalmy 23 i 16 oraz modlitwę Jana Pawła II za naród żydowski. Po zakończeniu modlitw uczestnicy przeszli do domu kultury, by obejrzeć wystawę fotograficzną.
Przed wojną Żydzi stanowili ponad połowę mieszkańców Otwocka. Około 8 tys. z nich 19 sierpnia 1942 r. Niemcy wywieźli do obozu zagłady w Treblince.