Marsz "O godne życie" Osób Niepełnosprawnych ulicami Łodzi
Kilkuset niepełnosprawnych przeszło w marszu pod hasłem "O godne życie" główną ulicą Łodzi - Piotrkowską. Marsz miał na celu integrację środowiska niepełnosprawnych oraz przybliżenie społeczeństwu problemów tych osób.
Był to już ósmy marsz organizowany przez Łódzki Sejmik Osób Niepełnosprawnych (ŁSON) w ramach obchodów Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.
W marszu wzięli udział niepełnosprawni w tym poruszający się na wózkach inwalidzkich, ich opiekunowie, uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej, podopieczni domów pomocy społecznej, a także przedstawiciel władz samorządowych miasta i województwa.
Jego organizatorzy podkreślali, że marsz nie był wyrazem walki przeciwko czemuś, ale walki o coś. Prosimy o godne życie, żeby osoba niepełnosprawna nie musiała prosić o pracę, żeby nie miała problemów z dotarciem do wszelkich urzędów - powiedziała wiceprezes ŁSON Bożena Roguś.
Niepełnosprawni podkreślają, że najbardziej dotyka ich brak miejsc pracy, gdzie mogliby zarabiać godnie, a nie minimum socjalne. Zaznaczają, że dla nich praca to najlepsza rehabilitacja.
Nadal dużym problemem dla niepełnosprawnych są bariery architektoniczne. Uczestnicy marszu przyznają, że w instytucjach publicznych jest już pod tym względem lepiej, ale właściciele prywatnych obiektów nie chcą ponosić kosztów ich dostosowania dla potrzeb niepełnosprawnych.
Marsz przeszedł ulicą Piotrkowską z placu Wolności do pasażu Schillera, gdzie wręczono petycję przedstawicielom władz miasta i województwa. Tam też odbył się piknik integracyjny pod hasłem "Piramida Dobrej Woli"; na scenie zaprezentowały się zespoły artystyczne osób niepełnosprawnych, a na stoiskach pokazano prace plastyczne wykonane m.in. przez uczestników warsztatów terapii zajęciowej.
Z danych przedstawicieli Sejmiku wynika, że w Łodzi mieszka około 100 tysięcy osób niepełnosprawnych.
Podobny marsz odbył się w poniedziałek w Białymstoku.