Trwa ładowanie...
10-11-2007 14:20

Marsz milczenia przeciwko pijanym kierowcom w Łodzi

Ok. 200 osób przeszło główną ulicą
Łodzi - Piotrkowską - w marszu milczenia zorganizowanym po
tragicznej śmierci 15-letniego Łukasza. Chłopiec jadąc skuterem
został śmiertelnie potrącony przez auto prowadzone przez pijanego
kierowcę.

Marsz milczenia przeciwko pijanym kierowcom w ŁodziŹródło: PAP
d3yqvmb
d3yqvmb

Marsz zorganizowała rodzina chłopca, koledzy, sąsiedzi oraz uczniowie i nauczyciele z gimnazjum nr 10, do którego chodził Łukasz. Wzięli w nim także udział uczniowie innych szkół. Uczestnicy marszu protestowali w ten sposób przeciwko pijanym kierowcom, którzy niosą śmierć na polskich drogach.

Chcieliśmy tym marszem wspomnieć bezsensowną śmierć Łukasza, a tym samym sprzeciwić się pijanym kierowcom na drogach, przyzwoleniu, jakie do tej pory jest dla takich pijanych kierowców, czyli potencjalnych zabójców. Takie przestępstwo powinno być traktowane jak morderstwo. Zaczynamy walkę od samego dołu, może usłyszy to góra, może coś się zmieni. Jak nikt nic nie będzie robił, to takich tragedii będzie więcej - powiedział ojciec zmarłego chłopca.

Na czele marszu, który ruszył z placu Wolności, szli rodzice chłopca niosący jego portret i wiceprezydent Łodzi Włodzimierz Tomaszewski. Uczestnicy marszu nieśli transparenty: "Dożywocie dla mordercy Łukasza", "Pijany kierowca = morderca = śmierć"; wielu niosło też zapalone znicze.

Przyjaciele i koledzy Łukasza podkreślali, że przyszli też, by uczcić jego pamięć. Zapamiętam go jako uśmiechniętego, przyjaznego chłopca. Zawsze pomagał, pocieszył, był przy nas w trudnych chwilach - powiedziała jedna z koleżanek Łukasza, która nie kryła łez. Najgorsze jest w tym wszystkich, że dopiero musiała wydarzyć się taka tragedia, żeby ludzie zaczęli coś robić, przecież można było zapobiec temu wypadkowi - podkreślił kolega zabitego nastolatka.

d3yqvmb

Uczestnicy marszu w milczeniu przeszli pod Łódzki Urząd Wojewódzki, gdzie rodzice zabitego chłopca wręczyli przedstawicielowi wojewody petycję do rządu, w której domagają się działań zmierzających do zaostrzenia kar dla pijanych kierowców i rządowego programu walki z pijanymi na drogach.

W petycji domagają się m.in. dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych dla nietrzeźwych kierujących, przepadku samochodu, wysokich kar grzywny i zobowiązania pijanych sprawców wypadku do pokrycie kosztów leczenia poszkodowanych.

Mamy nadzieję, że poprzez ten marsz uda nam się nagłośnić problem i sprawić, że pijanych na naszych drogach będzie mniej. Zaostrzenie kar może być elementem, który odstraszy, ale potrzebna jest także akcja społeczna. Wyrobienie w społeczeństwie odruchu sprzeciwu, aby pijany siadał za kierownicą, to będzie też duży sukces - podkreślił współorganizator marszu, Wiesław Kozłowski.

Do tragedii doszło 2 listopada. Na skrzyżowaniu ulic Łagiewnickiej i Dolnej prowadzony przez 29-latka fiat tempra uderzył w skuter, którym jechał 15-letni Łukasz. Pomimo reanimacji nastolatek zmarł w wyniku odniesionych obrażeń. Kierujący fiatem i pasażer uciekli z miejsca zdarzenia i porzucili samochód kilka ulic dalej. Policjanci szybko zatrzymali kierowcę, którym okazał się 29-letni Kamil D. Mężczyzna miał w organizmie prawie 2,3 promila alkoholu i nie posiadał prawa jazdy. 29-latek trafił do aresztu. Grozi mu kara do 12 lat więzienia.

d3yqvmb

Pogrzeb 15-letniego Łukasza odbył się w piątek na cmentarzu Mania w Łodzi.

Policja podkreśla, że nietrzeźwi kierowcy to jeden z głównych problemów na polskich drogach. Z policyjnych danych wynika, że tylko w pierwszym półroczu tego roku policjanci w Łódzkiem ujawnili prawie 4,5 tys. nietrzeźwych kierowców. Pijani kierowcy byli sprawcami ponad pół tysiąca wypadków i kolizji, w których zginęło 10 osób, a 188 zostało rannych.

d3yqvmb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3yqvmb
Więcej tematów