Kamiński przed komisją śledczą. "Szereg zaniedbań"
Podczas czwartkowego posiedzenia sejmowej komisji śledczej ds. afery wizowej przesłuchany zostanie Mariusz Kamiński, były szef MSWiA i koordynator służb specjalnych. Posłowie zamierzają zadać mu pytania o kwestie bezpieczeństwa związane z wydawaniem wiz, w szczególności dla obywateli Rosji podczas trwania konfliktu w Ukrainie.
15.04.2024 | aktual.: 15.04.2024 17:27
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Przewodniczący komisji, Michał Szczerba z Koalicji Obywatelskiej, poinformował, że na podstawie zgromadzonych do tej pory dokumentów, komisja zauważyła szereg zaniechań i zaniedbań w koordynacji działań służb, które miały na celu zapobieganie i zatrzymanie korupcyjnej afery wizowej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.
Ponadto Szczerba zauważył nieprawidłowości w rządowym programie Poland.Business Harbour, w ramach którego, od rozpoczęcia pełnoskalowej wojny w Ukrainie, kilka tysięcy Rosjan otrzymało wizy biznesowe.
Szczerba dodał, że komisja posiada również informacje, że wizy biznesowe były wykorzystywane do nielegalnego przekraczania granicy między Meksykiem a Stanami Zjednoczonymi.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- Zaniedbania, o które chcemy pytać, dotyczą kwestii stworzenia kilku kanałów przerzutowych z udziałem polskich wiz i niedopełnienia obowiązków w procesie legislacyjnym. Ostatnie zeznania byłych szefów Agencji Wywiadu potwierdziły, że służby specjalne były wyłączone z opiniowania rozporządzenia ws. Centrum Decyzji Wizowych w Łodzi.
To centrum miało wydawać do 400 tys. wiz, na odległość, bez udziału konsulów, bez możliwości weryfikacji tych osób i miało odnosić się do 21 krajów, w tym Iranu i Pakistanu. Mimo negatywnej opinii MSWiA wobec rozporządzenia prace były kontynuowane przez rząd PiS do czasu ujawnienia sprawy przez Donalda Tuska w spocie z 1 lipca 2023 roku - powiedział Szczerba.
Działalność komisji śledczej ds. afery wizowej
Podczas poprzedniego posiedzenia komisji, przesłuchani zostali byli szefowie Agencji Wywiadu, Piotr Krawczyk i Bartosz Jarmuszkiewicz. Obaj potwierdzili, że Agencja przekazywała informacje na temat zagrożeń migracyjnych odpowiednim organom, jednak nie mogli podać szczegółów na posiedzeniu jawnym.
Planowane jest ich ponowne przesłuchanie, tym razem w trybie niejawnym, po zwolnieniu ich z obowiązku zachowania tajemnicy prawnie chronionej przez obecnego szefa Agencji Wywiadu.
Komisja śledcza ds. afery wizowej bada nadużycia, zaniedbania i zaniechania w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców w Polsce w okresie od 12 listopada 2019 r. do 20 listopada 2023 r.
Prace komisji mają zakończyć się pod koniec czerwca. Ostatnim świadkiem, który ma zeznawać, jest prezes PiS, Jarosław Kaczyński.