PolskaMariusz Kamiński: premier powinien przeprosić funkcjonariuszy CBA

Mariusz Kamiński: premier powinien przeprosić funkcjonariuszy CBA

Mariusz Kamiński: premier powinien przeprosić funkcjonariuszy CBA
Źródło zdjęć: © PAP | Rafał Guz
17.05.2012 16:15, aktualizacja: 17.05.2012 16:33

Wiceprezes PiS, były szef CBA Mariusz Kamiński ocenił, że w związku z wyrokiem skazującym byłą posłankę PO Beatę Sawicką na karę trzech lat więzienia, powinny paść przeprosiny wobec funkcjonariuszy Biura, m.in. ze strony premiera Donalda Tuska.

Warszawski sąd okręgowy uznał Sawicką za winną płatnej protekcji, żądania i przyjęcia łapówki. Byłego burmistrza Helu Mirosława Wądołowskiego za przyjęcie łapówki sąd skazał na dwa lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na pięć lat. Zarówno Sawicka, jak i Wądołowski mają też zapłacić grzywnę.

Kamiński zaznaczył, że "z wielką przykrością odnotowuje kolejne ataki posłów PO i niektórych komentatorów, formułujące kłamstwa na temat rzekomo politycznego charakteru tej sprawy, na temat uwiedzenia Beaty Sawickiej".

- Czas tego zaprzestać w imię przyzwoitości i szacunku dla faktów - dodał. - Fakty są nieubłagane. Jeśli ktoś wbrew faktom formułuje zarzuty, to znaczy, że manipuluje i oszukuje opinię publiczną - mówił Kamiński, odnosząc się do komentarzy polityków PO po wyroku na Sawicką.

M.in. sekretarz klubu PO Paweł Olszewski mówił, że działania CBA, "pod wodzą" Mariusza Kamińskiego, wobec Sawickiej, były "stricte polityczne".

W ocenie wiceprezesa PiS, to PO wykorzystała sprawę Sawickiej w trakcie kampanii wyborczej w 2007 roku, "wmawiając opinii publicznej, że robi to PiS". - To Donald Tusk sformułował zarzut, że służby specjalne w tamtym czasie były wykorzystywane do zwalczania opozycji - powiedział Kamiński.

Wyraził nadzieję, że padną słowa przeprosin wobec funkcjonariuszy CBA, którzy w dużej mierze nadal pracują w Biurze i wykonują swoje obowiązki. - Między innymi ze strony premiera Donalda Tuska - dodał Kamiński.

Zdaniem Kamińskiego "wiele osób uległo manipulacji, jakiej dokonała Beata Sawicka", a politycy PO "wykazywali dziwną solidarność z osobą, którą dopuściła się przestępstwa".

- To był dla mnie dzień triumfu prawdy. Sąd w uzasadnieniu wyraźnie stwierdził, że ta sprawa nie miała żadnego podtekstu politycznego - powiedział Kamiński.

Jak ocenił, wyrok trzech lat więzienia dla Sawickiej jest wyrokiem "sprawiedliwym i surowym". - Gdyby były jakiekolwiek okoliczności łagodzące, sąd uwzględniłby to - ocenił były szef CBA.

Pytany, czy powtórzyłby swoje słowa z konferencji prasowej z 2007 roku, że "teraz wyborcy wiedzą, na kogo nie głosować", Kamiński powiedział, że było to "pół zdania wyrwanego z kontekstu". - Starano się stworzyć wrażenie, że wezwałem na konferencji, by głosować na PiS - podkreślił.

Przytoczył szerszy fragment swojej ówczesnej wypowiedzi: "To nie jest ważne, na jakie ugrupowanie padną głosy, ale na jakich ludzi. Mam nadzieję, że ta konferencja prasowa, pokazująca też kulisy naszego życia publicznego, każe się wielokrotnie zastanowić każdemu z nas, na kogo oddać swój głos. Bo zawsze ludzie są tym najsłabszym ogniwem, zawsze ludzie zawodzą i żadne ugrupowanie nie ma monopolu na czystość, ani żadne ugrupowanie nie ma monopolu na to, by określać się mianem ugrupowania skorumpowanego".

- Wyborcy powinni zastanawiać się, na kogo głosują, na jakich ludzi, z jaką motywacją ci ludzie idą do parlamentu. Czy jest motywacja wynikająca z idei, czy jest to chęć wzbogacenia się - powiedział Kamiński.

Tusk nadal krytycznie o CBA

Premier utrzymuje krytyczną ocenę postępowania Centralnego Biura Antykorupcyjnego w sprawie Beaty Sawickiej. Donald Tusk mówił w Poznaniu, że wyrok nie jest zaskoczeniem. Jednak w opinii szefa rządu, pięć lat temu sprawa Sawickiej była wykorzystywana politycznie, a - jak mówił - zadaniem CBA nie jest prowokowanie przestępstw, a ich ściganie. Premier zapewnił, że dzisiejsze CBA jest bardziej skuteczne, niż za czasów Jarosława Kaczyńskiego.

Donald Tusk nie chciał komentować samego wyroku. Zaznaczył, że jego surowość jest uzasadniona. Przypomniał jednocześnie, że sprawa Sawickiej była przestrogą dla innych. Kiedy ruszała poprzednia kadencja parlamentu, podjął decyzję by posłowie obejrzeli film opisujący całą sprawę.

Premier dodał, że jest gotów przepraszać Polaków każdego dnia za to, że w środowisku politycznym zdarzają się ludzie, którzy nie powinni do niego trafić, bo nie potrafią sprostać standardom etycznym.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (132)
Zobacz także