Mariusz Błaszczak: sytuacja na zachodzie Europy to porażka polityki multi-kulti
- To jest bardzo złożona sytuacja, ponieważ w grę wchodzą różne interesy. Pamiętajmy, że w Syrii swoją bazę wojskową ma Rosja. Rozwiązaniem tej sprawy nie jest jednak branie sobie na głowę kłopotów z ludźmi, którzy są inni pod względem kulturowym. To, co się dzieje na zachodzie Europy, to jest porażka polityki multi-kulti - podkreślił szef klubu PiS Mariusz Błaszczak pytany o politykę wobec imigrantów.
Błaszczak uważa, że Polska powinna pomagać prześladowanym chrześcijanom. - Państwo Islamskie prześladuje chrześcijan. To właśnie oni giną w Syrii. Czy udziela im się jakiejś pomocy? Prawo i Sprawiedliwość mówiło o tym, że należy pomóc chrześcijanom, którzy są mordowani w Syrii. Ale władza w III Rzeczpospolitej wzruszała ramionami - tłumaczył polityk.
W sobotę rządowe spotkanie ws. imigrantów
Premier poinformowała, że na sobotę na godz. 9 zwołała posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego ws. imigrantów. W czwartek Ewa Kopacz oświadczyła, że "Polska zawsze stała i stoi za solidarnością - europejskimi wartościami, o które sami tak długo walczyliśmy".
- Nie odwracamy oczu od problemów naszych europejskich partnerów, a przede wszystkim od dramatu ludzi, którzy z narażeniem życia przedostają się na nasz kontynent - zapewniła szefowa rządu w wystąpieniu podczas posiedzenia Biura Grupy Europejskiej Partii Ludowej, do której należy Platforma Obywatelska.
Kopacz podkreśliła, że Polska nie uchyla się od odpowiedzialności. - Nasze decyzje muszą być przede wszystkim skuteczne, skuteczne w niesieniu pomocy tym, którzy jej naprawdę potrzebują, a nie tym wszystkim, którzy w Europie upatrują szans na lepsze życie - zauważyła Kopacz.
Premier przypomniała, że w lipcu tego roku, po ostatnich ustaleniach Rady Europejskiej, kiedy rozdzielono kwotę około 40 tys. imigrantów między państwa członkowskie, Polska zadeklarowała w sposób dobrowolny przyjęcie dwóch tysięcy osób.
W piątek w Pradze odbywa się spotkanie premierów Grupy Wyszehradzkiej poświęcone kryzysowi imigracyjnemu w UE. Premierzy Polski, Czech, Słowacji i Węgier będą starali się wypracować wspólne stanowisko Europy Środkowo-Wschodniej w tej sprawie. Na godz. 17.00 zaplanowana jest konferencja prasowa.