Trwa ładowanie...

Marija Gajdar: Rosja prowadzi w Donbasie wojnę

- Wydarzenia w Donbasie to wojna, którą Rosja prowadzi przeciwko Ukrainie - oświadczyła Marija Gajdar, córka byłego premiera Rosji Jegora Gajdara, która ma zostać zastępczynią szefa administracji obwodowej w Odessie, Micheila Saakaszwilego.

Share
Marija Gajdar: Rosja prowadzi w Donbasie wojnę
Źródło: Wikimedia Commons / Public Domain, Fot: Oleg Kozyrev
d4gqtjt

Gajdar zareagowała w ten sposób na krytykę ukraińskich mediów, które zarzucały jej, że podczas konferencji prasowej w piątek, kiedy były prezydent Gruzji Saakaszwili zapowiadał jej nominację, nie udzieliła odpowiedzi na pytanie, z kim walczy obecnie Ukraina.

- Rosja walczy z Ukrainą. Jest wojna, są ofiary, uciekinierzy, są negocjacje, w których uczestniczy Rosja i mówi o tym, że należy wycofywać ciężką broń. To, że mamy do czynienia z wojną między Rosją a Ukrainą, jest faktem - powiedziała Gajdar na konferencji prasowej w Kijowie.

d4gqtjt

Oświadczyła także, że opowiada się za zwrotem Ukrainie Krymu, który Rosja okupuje od marca ubiegłego roku. - Uważam, że Krym został zaanektowany przez Rosję. Było to bezprawne i niemoralne. Krym powinien powrócić do Ukrainy - podkreśliła.

Rosjanka wyjaśniła, że nie chce rezygnować z obywatelstwa swego kraju i w razie konieczności będzie pracowała w administracji obwodowej w Odessie jako wolontariuszka bądź doradczyni. Zgodnie z ukraińskim prawem urzędnikiem państwowym może być wyłącznie obywatel Ukrainy.

- Nie chcę rezygnować z rosyjskiego obywatelstwa. Będę działać tak, jak przewiduje ukraińskie prawo - zaznaczyła.

Przedstawiając Gajdar jako swoją zastępczynię Saakaszwili poinformował w piątek, że zwrócił się do prezydenta Petra Poroszenki o nadanie jej ukraińskiego obywatelstwa. Zapowiedział, że w odeskiej administracji obwodowej będzie się ona zajmowała sferą socjalną.

d4gqtjt

- Na Odessę patrzy dziś cała Ukraina, Europa i cała Rosja. Sukces zmian w Odessie wpłynie na sytuację na świecie. Chciałabym, by Ukraińcy wiedzieli, że naród rosyjski to nie tylko rząd. W Rosji są ludzie, którzy patrzą na Ukrainę z nadzieją - mówiła wówczas Gajdar.

33-letnia Marija Gajdar jest córką zmarłego w grudniu 2009 roku Jegora Gajdara, wybitnego ekonomisty i polityka, architekta reform wolnorynkowych w Rosji w latach 90., p.o. premiera w pokomunistycznej Rosji w 1992 roku. Była wicegubernatorem obwodu kirowskiego i dziennikarką radia Echo Moskwy.

Saakaszwili jest szefem państwowej administracji obwodowej w Odessie od końca maja bieżącego roku.

d4gqtjt

Podziel się opinią

Share
d4gqtjt
d4gqtjt
Więcej tematów