Marihuana do celów medycznych będzie hodowana na Pomorzu
BioInfoBank będzie prowadzić na Pomorzu badania nad uprawą konopi indyjskich do celów leczniczych. Warszawskie Centrum Zdrowia Dziecka wykorzystuje marihuanę do leczenia padaczki. Jednak posiadanie narkotyku na własny użytek jest w Polsce nielegalne.
Pole, gdzie zostanie wysiana lecznicza marihuana, będzie niewielkie. Łącznie zajmować będzie 150 metrów kw. Za to będzie bardzo dobrze zabezpieczone. Wokół upraw stanie płot pod napięciem, a jakikolwiek ruch będzie uruchamiać alarm. Ze względów bezpieczeństwa zespół realizujący projekt nie podaje lokalizacji uprawy. Wiadomo tylko, że znajduje się ona na Pomorzu.
Badanie stawia sobie bardzo poważne cele poznawcze. Naukowcy chcą opracować metodę hodowli konopi indyjskich na potrzeby leczenia. Jednak ostateczne powodzenie projektu jest zależne od zgody Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Jeżeli odrzuci on wniosek, wówczas uprawy muszą zostać zniszczone.
- Taki surowiec, po uzyskaniu wszystkich niezbędnych pozwoleń, mógłby być na przykład wykorzystywany w aptekach do produkcji leków z przepisu lekarza. Wyniki badań stanowiłyby też podstawę do dalszych prac nad lekami na bazie cannabis - tłumaczy dr med. Leszek Rychlewski, prezes instytutu.
BioInfoBank jest znany już z innych podobnych projektów. W październiku 2013 roku instytut poszukiwał testerów do badań z zakresu neuropsychologii na grupie wieloletnich palaczy marihuany. Wówczas do projektu poszukiwano ponad tysiąc chętnych. Projekt badawczy został zaakceptowany przez Komisję Bioetyczną działającą przy Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu.
- Marihuana lecznicza różni się znacząco od zwykłej marihuany. Nie posiada Tetrahydrokannabinolu, tzw. THC. Jest to substancja odpowiedzialna za halucynacje. Zaburzenie stanów świadomości to główny, niepożądany skutek zażywania marihuany – mówi Wirtualnej Polsce Jerzy Fiałkiewicz z Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii.
Marihuana medyczna jest już stosowana w Polsce. Stołeczne Centrum Zdrowia Dziecka leczy w ten sposób już dziewięcioro dzieci chorych na padaczkę oporną na leki. Wstępne badania wykazały, że odpowiednio dozowany narkotyk pozwala na zmniejszenie ataków choroby o 90 proc. Lekarze podający narkotyk swoim pacjentom wiele ryzykują, ponieważ przepisy są nieprecyzyjne. W ustawie o ustawie przeciwdziałaniu narkomanii brakuje zapisu jednoznacznie wskazującego, że marihuana może być stosowana do celów medycznych.