Trwa ładowanie...

Maria Janion nie żyje. Miała 93 lata

Maria Janion zmarła w Warszawie. Była profesorem krytykiem literackim. Napisała ponad 20 książek, m.in. "Gorączkę romantyczną" i "Niesamowitą Słowiańszczyznę". Miała 93 lata.

Share
Maria Janion nie żyje. Miała 93 lata
Źródło: East News, fot: JACEK DOMINSKI
d2l0aco

Maria Janion nie żyje. Zmarła w Warszawie w wieku 93 lat - informuje portal oko.press. Była profesorem, literaturoznawcą, krytykiem literackim oraz specjalistą od polskiego i europejskiego romantyzmu. Napisała ponad 20 książek, w tym "Gorączkę romantyczną" i "Niesamowitą Słowiańszczyznę". Była wnikliwą kontestatorką polskich mitów narodowych.

"Odeszła tak jak chciała - w swoim domu, wśród książek. Zasnęła podczas lektury. Była niesamowitą osobą, w pełnym tego słowa znaczeniu. Szlachetną i etyczną. Do ostatniej chwili była świadoma, do ostatniej chwili dodawała nam otuchy" - powiedziała OKO.press Kazimiera Szczuka.

Maria Janion nie żyje. Zmarła w wieku 93 lat

Profesor Maria Janion była również nauczycielem akademickim. Była związana m.in. z Instytutem Badań Literackich PAN, Uniwersytetem Gdańskim oraz Uniwersytetem Warszawskim. W 2016 napisała list do uczestników Kongresu Kultury, w którym skrytykowała polityków za wieloletnie zaniedbania w sprawie kultury. "Czeka nas olbrzymi regres w sferze mitów i wartości" - podkreślała.

d2l0aco

Maria Janion otwarcie mówiła o swojej orientacji homoseksualnej. Coming outu dokonała w 2013 r. Stała się ważną postacią dla środowisk feministycznych i LGBT. Deklarowała się jako ateistka.

Zmarła Maria Janion. Żegnają ja politycy

Historyczkę pożegnał m.in. europoseł Michał Boni. "Wybitna znawczyni romantyzmu Była autorką kilkunastu książek, które zmieniły oblicze polskiej humanistyki" - napisał polityk. "Największa z Polek współczesności. Jak gęś kapitolińska ostrzegała, czym grozi nienawiść, autorytaryzm. Pogromczyni narodowych mitów i małości naszych mani wielkości i mesjanizmu" - dodał Krzysztof Śmiszek z Lewicy.

"Pani Profesor była nie tylko wybitnym naukowcem, była Drogowskazem w naszym rozumieniu polskości" - skomentowała przewodnicząca Unii Europejskich Demokratów Elżbieta Bińczycka. " Wielka, wybitna. Strata dla kultury, nauki, idei wolności, feminizmu i praw człowieka" - wtóruje Barbara Nowacka.

d2l0aco

Aleksiej Nawalny w szpitalu. Ryszard Czarnecki: Władimir Putin obawia się białoruskiego scenariusza

Źródło: oko.press

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2l0aco

Podziel się opinią

Share
d2l0aco
d2l0aco
Więcej tematów