ŚwiatMargery Booth - śpiewaczka operowa, która przechytrzyła Adolfa Hitlera

Margery Booth - śpiewaczka operowa, która przechytrzyła Adolfa Hitlera

Po II wojnie światowej brytyjska śpiewaczka operowa Margery Booth została uznana przez swoich rodaków za zdrajczynię. W tamtym czasie niewielu wiedziało, że artystka z Opery Berlińskiej występowała przed samym Adolfem Hitlerem, mając tajne dokumenty ukryte w... majtkach. Postać zapomnianej bohaterki wojennej przypomina "Polska The Times".

Margery Booth - śpiewaczka operowa, która przechytrzyła Adolfa Hitlera
Źródło zdjęć: © AFP

Booth zaczęła artystyczną karierę w Covent Garden, do Berlina przeniosła się jeszcze przed wojną, ze względu na męża, który był Niemcem. W III Rzeszy wiodła podwójne życie. Śpiewała tam, gdzie potrzebowali tego Niemcy, jednocześnie prowadząc szpiegowską działalność.

Jej występy były propagandowym sukcesem, jednak Niemcy przez długi czas nie mieli pojęcia, że Booth uczestniczy w przemycaniu tajnych raportów na temat brytyjskich zdrajców, które trafiały do Londynu. Śpiewaczka występowała dla brytyjskich jeńców wojennych - naziści sądzili, że dzięki takim zabiegom pojmani wstąpią do kolaboracyjnej formacji brytyjskiego freikorpsu.

Do szpiegowskich zadań zwerbował ją jeniec John Brown, kwatermistrz Królewskiej Artylerii, który szybko zaskarbił sobie zaufanie Niemców i zdołał ich przekonać, że stoi po stronie Hitlera.

Brown zbierał informacje na temat zdrajców Johna Amery'ego i Williama Joyce'a, a także przekazywał współrzędne lotnisk, stanowisk obrony przeciwlotniczej i podziemnych fabryk czołgów. Dane pozyskane przez Browna trafiały do Booth, a następnie do agentów MI9.

Hitler doceniał talent Brytyjki, gdy w 1933 roku zobaczył ją po raz pierwszy, po występie podarował jej 200 czerwonych róż ozdobionych szarfą ze swastyką. W swoich wspomnieniach Brown pisze, że podczas pewnego występu w Operze Berlińskiej, w obecności Adolfa Hitlera i czołowych dygnitarzy NSDAP, śpiewaczka przez cały czas ukrywała w bieliźnie tajne dokumenty.

Dobra passa Margery Booth skończyła się pod koniec wojny. Naziści zaczęli podejrzewać ją o szpiegowanie. Została aresztowana przez gestapo, poddano ją torturom, ale ostatecznie wyszła na wolność wobec braku dowodów. Z Berlina zbiegła podczas alianckich nalotów.

Po wojnie sąsiedzi z rodzinnego Wigan traktowali Booth jak kolaborantkę. Śpiewaczka miała problem ze zdobyciem jakiejkolwiek pracy. Wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych, gdzie zmarła w 1952 roku w wieku zaledwie 47 lat. Historia jej współpracy z brytyjskim wywiadem długo pozostawała nieznana.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
kobietawielka brytaniaAdolf Hitler

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)