Marek Suski szefem komisji regulaminowej
Marek Suski (PiS) został wybrany na przewodniczącego sejmowej Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich. Komisja wybrała też czterech wiceprzewodniczących.
Wiceszefami zostali: Krystyna Skowrońska (PO), Wacław Martyniuk (SLD), Janusz Maksymiuk (Samoobrona) oraz Edward Ośko (LPR).
Zgodnie z ustaleniami międzyklubowymi komisja regulaminowa miała mieć trzech wiceszefów. Jednak podczas pierwszego posiedzenia komisji zgłoszono cztery kandydatury. Ogłoszono więc przerwę, aby wyjaśnić dlaczego tak się stało. Posłowie mówili, że z uzgodnień wyłamał się klub LPR, zgłaszając swojego kandydata.
Po przerwie szef komisji powiedział, że "życie okazało się bogatsze" i zaproponował, aby powiększyć liczbę wiceprzewodniczących do czterech.
Skowrońska była temu przeciwna i argumentowała, że pierwsza komisja da przykład innym i wcześniejsze uzgodnienia mogą być "nagminnie łamane" przy wybieraniu prezydiów pozostałych komisji.
Jednak wniosek o zwiększenie liczby wiceprzewodniczących został przyjęty. Za głosowało 8 posłów, przeciw było 6, a wstrzymało się dwóch.
Komisja ma opracować zmiany w Regulaminie Izby tak, aby mogły być one przyjęte przez Sejm jeszcze w czwartek.
Projekty korekt w regulaminie - zgłoszone już przez kluby - dotyczą zmian w nazewnictwie komisji oraz powołania nowych komisji. PiS proponuje, aby powstała nowa komisja małych i średnich przedsiębiorstw. Proponuje się także wydzielenie komisji rodziny z dotychczasowej komisji polityki społecznej i rodziny.
SLD proponuje aby dotychczasową komisję edukacji, nauki i młodzieży zastąpić dwiema innymi komisjami: edukacji i młodzieży oraz nauki i nowoczesnych technologii. Sojusz proponuje też powołanie komisji pracy.
Złożono także wnioski o powołanie komisji: rodziny i praw kobiet oraz polityki społecznej i praw kobiet.
Zarówno powołanie nowych komisji, jak i zmiany nazw tych już istniejących, wymagają korekty Regulaminu Sejmu.