Trwa ładowanie...
d4i48xx
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Marek Siwiec: Ukraina się nie rozpadła, stąd działania Rosji

- Mamy do czynienia z najbardziej ohydnym stalinowskim myśleniem, jakie dzisiaj zaprezentował prezydent Federacji Rosyjskiej - mówił Marek Siwiec komentując zgodę Rady Federacji na użycie rosyjskich sił zbrojnych na terytorium Ukrainy. Zdaniem europosła Twojego Ruchu "zagrywka z Krymem" była przygotowywana od dawna. - Po przewrocie nie nastąpił rozpad kraju więc Putin musiał załapać się na ochłapy, które teraz (...) chce wydrzeć suwerennemu krajowi - mówił Siwiec n antenie TVN24.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Marek Siwiec
Marek Siwiec (PAP, Fot: Jakub Kaczmarczyk)
d4i48xx

- Mamy do czynienia z najbardziej ohydnym stalinowskim myśleniem, jakie dzisiaj zaprezentował prezydent Federacji Rosyjskiej - mówił Siwiec i podkreślał, że "zagrywka z Krymem była przygotowywana od dawna". - Agresja już nastąpiła i trzeba to nazywać po imieniu. Jeżeli Putin nie mając jakiegokolwiek politycznego zaplecza na Ukrainie stawia na marionetki i na wojsko, to świadczy tylko o tym, że on już politycznie przegrał, a ile jeszcze złego się po drodze wydarzy, tego nie wiemy - ocenia europoseł.

Siwiec analizując sytuację podkreślił: Przez tydzień od przewrotu nie nastąpił rozpad Ukrainy. Dopiero wtedy Rosjanie przystąpili do akcji. - Przystąpili po swojemu, od Krymu począwszy, gdy zobaczyli, że kraj sam się nie rozpadł - podkreśla europoseł.

Zdaniem Siwca Putin jest graczem politycznym, który ma dzisiaj wolną rękę. - To, co zdecyduje o jego zachowaniu, to będzie m.in. zachowanie tzw. promoskiewskich regionów na Ukrainie. Rosjanie przyjęli bardzo niebezpieczny konfrontacyjny kurs, właściwie grę zerojedynkową: wygrywamy wszystko albo przegrywamy wszystko - mówił.

d4i48xx

P - Putin konfrontuje się ze swoim mitem niezwyciężonego przywódcy, który obiecał odbudowę Związku Radzieckiego jakkolwiek by się to nie nazywało i dzisiaj mu ten plan legł w gruzach - mówił Siwiec i ocenił, że jeszcze "tydzień temu to Putin był wielkim przegranym, bo tłum na Majdanie ogłosił powstanie nowej Ukrainy". - Musiał załapać się na ochłapy - mówię o fragmentach, które musiał wydrzeć suwerennemu krajowi. Jeżeli przegra tym razem, będzie płacił wielką cenę wewnętrzną, i rzecz w tym, żeby zapłacił zewnętrznie.

"Putin ryzykuje izolację Rosji"

Siwiec zwraca uwagę, że działania Putina mogą doprowadzić do izolacji samej Rosji. - Rosja jest krajem bardzo mocno związanym równymi interesami międzynarodowymi ze społecznością międzynarodową, od handlu począwszy na bezpieczeństwie skończywszy. Putin ryzykuje izolację Rosji, jeżeli ktoś mu to pokaże - mówił.

W ocenie europosła, konsekwencje w dziedzinie handlu są w tym wypadku w rękach UE. - Pewne elementy suwerenności mogą zostać politycznie gwarantowane przez Stany Zjednoczone, dlatego że one mają instrumenty, natomiast w tej części, która dotyczy gospodarki, gigantycznego handlu - tu jest Unia Europejska - podkreślił.

d4i48xx

Podziel się opinią

Share

d4i48xx

d4i48xx
Więcej tematów