Trwa ładowanie...
d1ho7fa
borowski
14-01-2017 00:07

Marek Borowski: wspólnie wyznaczmy granice protestu

Zawsze kiedy rozmawiam z różnego rodzaju przedstawicielami środowisk protestujących, które zamierzają wyjść na ulicę, które już są na ulicy, które protestują – czasami dość gwałtownie – proszę ich o jedno, mianowicie, że musimy sobie wspólnie wyznaczyć jakąś granicę tego protestu. Otóż ta granica powinna z jednej strony polegać na tym, żeby zbytnio nie utrudniać życia osobom trzecim, które nie są, że tak powiem, sprawcami kłopotów tych protestujących, i po drugie – żeby nie atakować policji. To jest rzecz absolutnie zasadnicza – powiedział marszałek Sejmu Marek Borowski w porannych "Sygnałach Dnia".

d1ho7fa
d1ho7fa

Sygnały Dnia: Panie Marszałku, wszystko wskazuje na to, że dziś w Sejmie może być znowu gorąco. Minister Janik będzie składał wyjaśnienia w sprawie starć rolników z policją. Jak Pan ocenia w ogóle całą sprawę?

Marek Borowski: No cóż, oczywiście, jak zawsze wtedy, kiedy dochodzi do interwencji policji, do użycia środków przymusu, do ofiar, sprawa jest zawsze i bolesna, i trudna, i wywołująca emocje. Ja zdecydowałem się zaproponować jednak włączenie tego punktu do porządku obrad i do, że tak powiem, publicznej debaty na ten temat, także dlatego, żeby minister Janik, przedstawiciel policji mogli przedstawić swój punkt widzenia. Tu nie ma jednego punktu, trzeba sobie z tego zdać sprawę. Ja zawsze wtedy, kiedy rozmawiam z różnego rodzaju przedstawicielami środowisk protestujących, które zamierzają wyjść na ulicę, które już są na ulicy, które protestują – czasami dość gwałtownie – proszę ich o jedno, mianowicie, że musimy sobie wspólnie wyznaczyć jakąś granicę tego protestu. Otóż ta granica powinna z jednej strony polegać na tym, żeby zbytnio nie utrudniać życia osobom trzecim, które nie są, że tak powiem, sprawcami kłopotów tych protestujących, i po drugie – żeby nie atakować policji. To jest rzecz absolutnie
zasadnicza. W sytuacji, kiedy dochodzi do ataku na policję, wtedy wszystko się może zdarzyć. Trzeba o tym pamiętać.

Sygnały Dnia: Policja była atakowana czy prowokowała? To jeszcze nie jest rozstrzygnięte?

Marek Borowski: Oczywiście, są tacy, którzy mówią, że miały tam miejsce jakieś prowokacje policyjne, ale widzieliśmy także i atak na policję, to jest oczywiste. Ta sprawa jest badana przez prokuraturę, została, że tak powiem, jakby z urzędu skierowana do prokuratury. Takie przypadki są badane zawsze. Zajmowała się tym komisja sejmowa. Dzisiaj wymienią poglądy w tej sprawie posłowie, ale przedstawi także informację minister spraw wewnętrznych i administracji, więc to na pewno będzie emocjonalna debata.

d1ho7fa

Sygnały Dnia: Spodziewa się Pan, Panie Marszałku utrudnień?

Marek Borowski: Ale nie unikajmy także emocjonalnych debat. Sejm jest takim miejscem, gdzie trzeba i o tych trudnych sprawach rozmawiać. A czy się spodziewam ekscesów, jak rozumiem, tak?

Sygnały Dnia: Czy straż marszałkowska jest przygotowana?

Marek Borowski: No cóż, jesteśmy zawsze przygotowani, aczkolwiek nie ma atmosfery jakiegoś stanu oblężenia, naprawdę, i niczego takiego się nie robi. Mam nadzieję, że wszyscy uczestnicy tej debaty w swoim postępowaniu i w swoim zachowaniu będą się zachowywali tak, jak na posłów przystało.

d1ho7fa

Sygnały Dnia: Panie Marszałku, a czy policja ma prawo strzelać czy nie strzelać?

Marek Borowski: Otóż w tej sprawie są przepisy. Tutaj na przykład niekiedy formułowane były zarzuty, że oto minister wydał polecenie albo minister wydał zgodę. Nic takiego nie ma miejsca. Sejm w swoim czasie przyjął ustawę w tych kwestiach i ta ustawa mówi o tym, jakiego rodzaju środki przymusu bezpośredniego mogą być używane, w jakich warunkach, jakiego rodzaju środki wyprzedzające powinny być zastosowane i tak dalej, i tak dalej. I decyzje w tej sprawie podejmuje ten komendant, który jest na miejscu. Nie ma już czegoś takiego, że bierze się za słuchawkę, gdzieś się dzwoni...

Sygnały Dnia: I dzwoni się do ministra.

d1ho7fa

Marek Borowski: Tak jest. I się pyta, czy można, czy nie. Taki dowodzący akcją podejmuje te decyzje na podstawie oceny sytuacji. Jeśli istnieje realne zagrożenie, tak jak on to ocenia, dla życia i zdrowia policjantów, to używa tych środków, na które ustawa pozwala. Jest rzeczą oczywiście do sprawdzenia, czy te procedury, które ustawa przewiduje, i czy ta sytuacja miała miejsce. (Polskie Radio/mk)

Rozmowę prowadzili: Krzysztof Grzesiowski i Wiesław Molak

d1ho7fa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ho7fa
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj