PolskaMarek Ast na czele listy kandydatów PiS do Sejmu

Marek Ast na czele listy kandydatów PiS do Sejmu

Lubuską listę kandydatów Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu będzie otwierał szef partii w regionie poseł Marek Ast. Kolejne miejsca zajmą posłowie tej partii - Elżbieta Rafalska, Jerzy Materna i obecny senator Władysław Dajczak. Na początku przyszłego tygodnia PiS zamierza zarejestrować kandydatów w Okręgowej Komisji Wyborczej w Zielonej Górze - podał prezes lubuskiego PiS Marek Ast.

Zgodnie z zapowiedziami, wśród 24 kandydatów znaleźli się obecni posłowie i senatorowie tego ugrupowania, a także byli parlamentarzyści tej partii.

Obok nich PiS stawia na samorządowców - radnych miejskich i wojewódzkich. Z nr 5 na liście do Sejmu wystartuje była prezydent Zielonej Góry, a obecnie radna tego miasta Bożena Ronowicz; za nią jest socjolog z Uniwersytetu Zielonogórskiego Jacek Kurzępa. Najprawdopodobniej listę będzie zamykał zielonogórski radny Jacek Budziński.

W okręgu wyborczym do Senatu obejmującym Gorzów i północne powiaty regionu wystartuje były poseł i wiceminister MSWiA, a obecnie radny z Gorzowa Marek Surmacz.

W Zielonej Górze i centralnych powiatach regionu o mandat będzie ubiegał się zielonogórski radny Piotr Barczak, a na południu regionu radny wojewódzki i sekretarz lubuskiego PiS Robert Paluch.

- W tych wyborach zamierzamy powalczyć o większą liczbę mandatów poselskich niż trzy, które mamy obecnie, i postarać się o mandat w każdym z okręgów wyborczych do Senatu. Trudno powiedzieć jak będzie, gdyż po raz pierwszy mamy wybory do Senatu w okręgach jednomandatowych - powiedział Ast.

Jak dodał, terminarz kampanii wyborczej w okręgu zostanie ustalony po zarejestrowaniu kandydatów. Lubuski PiS zamierza przede wszystkim prowadzić kampanię bezpośrednią, polegająca na spotkaniach i rozmowach z mieszkańcami oraz kolportażu materiałów wyborczych.

W wyborach do Sejmu całe województwo lubuskie obejmuje okręg wyborczy nr 8. W wyborach do Senatu region podzielony jest na trzy jednomandatowe okręgi wyborcze: nr 20 (powiaty: krośnieński, świebodziński, zielonogórski i miasto Zielona Góra), nr 21 (powiaty: gorzowski, międzyrzecki, strzelecko-drezdenecki, słubicki, sulęciński i miasto Gorzów Wlkp.) i nr 22 (powiaty: nowosolski, wschowski, żagański, żarski).

Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej mieści się w Zielonej Górze. W regionie uprawnionych do głosowania jest prawie 810 tys. osób. Lubuszanie wybiorą 12 posłów i trzech senatorów.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)