Marcinkiewicz zdradza sekrety swojej kariery
Zarówno PO, jak i PiS, proponowały mi start ze swoich list wyborczych - ujawnia były premier Kazimierz Marcinkiewicz w książce "Marcinkiewicz. Kulisy władzy". To wywiad-rzeka jaki z byłym premierem przeprowadzili dziennikarze "Dziennika" Michał Karnowski i Piotr Zaremba. Książka w czwartek ukaże się w księgarniach.
Marcinkiewicz jest obecnie dyrektorem w EBOiR w Londynie. Proszony o ocenę kampanii widzianą z perspektywy Londynu mówi, że dotychczas pokazała ona, iż PiS jest partią dużo lepiej zorganizowaną i zaangażowaną. Codziennie idzie z szeregów PiS jasny przekaz do społeczeństwa - stwierdził.
Natomiast PO - w jego opinii - "przespała dobre dwa miesiące" i ma pod bokiem groźną konkurencję w postaci LiD i byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.
Dla Donalda Tuska te przyspieszone wybory, to ostatnia szansa na zwycięstwo Platformy, a później ewentualnie w wyborach prezydenckich. Jeśli teraz nie wygra, to już nigdy nie wygra. (...) Tusk jest dobrym i ambitnym politykiem, ale nie wiem, czy jest liderem, a Polska potrzebuje lidera - podkreśla Marcinkiewicz w postscriptum do wywiadu.
"Nie zamierzam nigdzie wstępować"
Były premier mówi w książce m.in. o przeszkodach w powstaniu koalicji PO-PiS, analizuje styl uprawiania polityki przez Jarosława Kaczyńskiego i Donalda Tuska oraz odsłania kulisy powstania koalicji PiS-Samoobrona-LPR, kierowania rządem oraz odejścia z funkcji premiera.
Zdradza, że miał propozycje powrotu do bezpośredniej polityki. PO proponowała mi pierwsze miejsce w Warszawie, a PiS dało możliwość wyboru jedynki w Łodzi lub Poznaniu. Była też, choć skierowana przez pośredników, oferta startu z listy PSL-u - ujawnia.
Marcinkiewicz odmówił. Jak tłumaczy, "musiałby opowiedzieć się po jednej ze stron, uczestniczyć w podchodach, zajmować stanowiska w różnych nie najmądrzejszych kłótniach".
Były premier cały czas uważa, że koalicja PO-PiS to najlepszy wariant rządów w Polsce. Po pierwsze, bo byłaby to duża, stabilna większość parlamentarna. Po drugie, bo programy obu partii doskonale się uzupełniają. Po trzecie, bo świat polityczny jest w Polsce tak słaby, że tylko zespolenie tych partii da naprawdę dobrą jakość - wylicza Marcinkiewicz.
Ubolewa, że obie partie "prowadzą w tej chwili wyniszczającą wojnę". Największy polski strateg polityczny, czyli Jarosław Kaczyński, narzucił sposób uprawiania polityki. A Donald Tusk go przyjął - stwierdził.
Marcinkiewicz z uznaniem podkreślił, że premier dzięki swej polityce ma kilkudziesięcioprocentowe poparcie PiS-u w sondażach, ale - jak zaznaczył - osiągnął to m.in. "poprzez ataki, wyolbrzymianie różnic, straszenie". Z drugiej strony chwali Jarosława Kaczyńskiego za "dobrą politykę walki z korupcją, oczyszczania państwa".
Tusk to przyjął, podporządkował się i próbuje zjednoczyć elektorat, który boi się metod Kaczyńskiego - konstatuje były premier.
Marcinkiewicz podkreślił, że nie zamierza wstępować do PO. Wszyscy wiedzą, że potrafię rozmawiać z przyjaciółmi zarówno z PiS-u, jak i z PO. Z przyjemnością się z nimi spotykam, rozmawiam przez telefon. (...) Podkreślam w każdej z tych rozmów, że nie zamierzam nigdzie wstępować - stwierdził.
"Nie było fundamentalnego sporu z Jarosławem Kaczyńskim"
Odnosząc się do najświeższych wydarzeń politycznych Marcinkiewicz ocenił, że decyzja o odejściu z polityki Jana Rokity, pokazała klasę i wielki styl tego polityka. Rokita walczył od dawna w PO, twardo i honorowo. Pewnie i tak by tej potyczki nie wygrał - uznał.
O decyzji Nelly Rokity zostania doradcą prezydenta ds. kobiet: Nie wyobrażam sobie, żeby moja żona postąpiła w taki sposób. O starcie Leszka Millera do Sejmu z list Samoobrony: Jest po prostu byłym sekretarzem komitetu partii komunistycznej, gotowym pójść do władzy nawet z tak skompromitowanym teraz Andrzejem Lepperem. Odsłaniając kulisy sprawowania funkcji premiera rządu Marcinkiewicz podkreślił, że nie miał "żadnego fundamentalnego sporu" z Jarosławem Kaczyńskim.
Przyznał, że z prezydentem Lechem Kaczyńskim były "różnice zdań" w kwestii wymiany ambasadorów, nominacji w wojsku. Powstawały zatory, których ja bardzo nie lubię. (...) W państwie trzeba podejmować bardzo szybkie decyzje i państwo nie ma czasu na zwłokę - opisuje relacje z prezydentem Marcinkiewicz.
Były premier uważa, że pomysłodawcą wymiany premiera na osobę Jarosława Kaczyńskiego byli prezydent i Przemysław Gosiewski. Uzgodniono cały plan działania bez niego (J. Kaczyńskiego) i chyba poza nim - stwierdził.
Do Kancelarii miał przyjść na kolejnego wicepremiera Przemysław Gosiewski, żeby Jarosław Kaczyński nadal zajmował się partią i tylko najważniejszymi sprawami w państwie. Prezydent miał zastąpić premiera w wielu kwestiach dotyczących spraw zagranicznych, a Gosiewski - zarządzać państwem i Kancelarią w taki sposób, żeby Jarosław Kaczyński miał możliwość podołania tym wszystkim obowiązkom przy swoim niezbyt dobrym zdrowiu - opisuje Marcinkiewicz.
Zdaniem byłego premiera dopiero historia z dymisją minister finansów Zyty Gilowskiej spowodowała, że Jarosław Kaczyński podjął decyzję o jego dymisji. Przyczyniły się do tego - według byłego premiera - intrygi "przyjaciół" w PiS-ie, że rzekomo Marcinkiewicz chce wraz z grupą około 60 posłów odejść z partii i utworzyć z PO nowy rząd.
"To się potwierdziło w ostatecznym momencie, kiedy Jarosław Kaczyński wezwał mnie na komitet polityczny partii. Powiedział mi, że domaga się mojej dymisji, uważa, ze trzeba przyspieszyć działania rządu, że to jest zła sytuacja, w której jest dobry premier i zły prezes, że on nie może nie brać pełnej odpowiedzialności za rządzenie, a brać cały czas za rządzenie cięgi" - relacjonuje Marcinkiewicz.
"Tusk podgrzał konflikt w PiS"
Były premier przyznał, że zaskoczeniem był dla niego fakt, że w jego obronie wystąpili tylko dwaj politycy - Jerzy Polaczek i Kazimierz Ujazdowski. W nocy rozmawiałem z bardzo wieloma osobami i podjąłem decyzję, że rzeczywiście odchodzę bez bójek i wewnętrznych sporów. Rano pojechałem do prezesa (Jarosława Kaczyńskiego). Jak powiedziałem o swojej decyzji, prezes od razu się rozluźnił i rozmowa już była w zupełnie innej tonacji - opowiada Marcinkiewicz.
Ujawniając splot wydarzeń, które doprowadziły do odwołania go z funkcji szefa rządu, były premier mówi też o roli jaką odegrał w tym Donald Tusk. Podgrzał konflikt w PiS. Na spotkanie ze mną przyprowadził media - wspomina.
Gdybym się nie spotkał z Tuskiem, też bym został odwołany. Szukałem jakiejś szansy. Chwytałem się brzytwy, a brzytwą okazał się Tusk - mówi Marcinkiewicz.
Tuż przed odwołaniem ówczesny premier spotkał się z liderem PO. Tusk proponował mu bliską współpracę. Piliśmy wino, on mówił, że Kaczyńscy mnie zniszczą, bo niszczą wszystkich, takich ludzi jak ja, i że z nimi się współpracować nie da. Pytał: "Co ty z nimi robisz? Jesteś porządny facet" - opowiada Marcinkiewicz. Ale od razu dodaje: Całe spotkanie było w złej wierze. Po to przyprowadził media i po to opowiadał potem o tym, co mówiłem.
Marcinkiewicz był premierem od 31 października 2005 do 14 lipca 2006. Od lipca 2006 do grudnia 2006 pełnił obowiązki prezydenta Warszawy (bezskutecznie walczył o fotel prezydenta w stolicy w wyborach samorządowych 2006 roku). Od 1 marca 2007 jest dyrektorem w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju w Londynie.
Marcinkiewicz zapowiedział, że w czasie kampanii wyborczej jego wizerunek pojawi się na ulotkach różnych kandydatów, w tym Jarosława Gowina - lidera krakowskiej listy PO.