Trwa ładowanie...
14-10-2014 14:16

Mapa temperatury i pary wodnej na planecie pozasłonecznej

Naukowcy użyli Kosmicznego Teleskopu Hubble’a do wykonania mapy planety pozasłonecznej, prezentującej rozkład temperatury i pary wodnej w atmosferze - poinformowała NASA. Na planecie panują warunki nienadające się do życia.

Mapa temperatury i pary wodnej na planecie pozasłonecznejŹródło: PAP/EPA
d28ysv9
d28ysv9

Temperatura na planecie WASP-43b wynosi około 1500 st. Celsjusza po stronie dziennej. Po stronie nocnej jest znacznie niższa, ale nadal jest to gorące - jak na warunki ziemskie - 500 st. Celsjusza.

Planeta okrąża gwiazdę odległą od Słońca o 260 lat świetlnych. Jej istnienie odkryto w 2011 roku, nie była to jednak bezpośrednia fotografia, a obserwacje pośrednie. Astronomom udało się zaobserwować okresowe osłabienia blasku gwiazdy, spowodowane przechodzeniem planety na jej tle, co w terminologii astronomicznej zwane jest tranzytami.

WASP-43b jest wielkości podobnej do Jowisza, ale jej gęstość jest dwukrotnie większa. Krąży bardzo blisko swojej gwiazdy. Jedno okrążenie orbity zajmuje jej zaledwie 19 godzin. Na dodatek planeta jest stale zwrócona w stronę gwiazdy tą samą półkulą, podobnie jak Księżyc w stronę Ziemi.

Astronomom udało się zaobserwować trzy kompletne okresy rotacji planety w ciągu czterech dni. Użyto techniki spektroskopii, aby ustalić zawartość pary wodnej i temperaturę atmosfery planety. Okazało się, że zawartość wody (w postaci pary wodnej) jest zgodna z oczekiwaniami dla obiektu o składzie chemicznym podobnym do słonecznego.

d28ysv9

- Nasze obserwacje są pierwszymi, w których udało się uzyskać dwuwymiarowe mapy struktury temperatury dla odpowiednika długości geograficznej oraz wysokości. Danych będzie można użyć do modeli dynamicznych i cyrkulacji atmosferycznej gorących egzoplanet - wyjaśnił Kevin Stevenson z University of Chicago, który jest członkiem zespołu badawczego.

Wyniki badań zostały opisane w dwóch artykułach. Jeden opublikowano w internetowym wydaniu czasopisma "Science Express", a drugi w "Astrophysical Journal Letters".

Zobacz więcej w serwisie pogoda.

d28ysv9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28ysv9
Więcej tematów