Trwa ładowanie...
d1r3elz

Manifestacja w Kijowie na rzecz wprowadzenia stanu wojennego

Około tysiąca członków ochotniczych batalionów obrony terytorialnej "Donbas" i "Ajdar" oraz przedstawicieli Majdanu i mieszkańców Kijowa manifestowało w pobliżu administracji prezydenta Ukrainy, żądając wprowadzenia stanu wojennego.
Share
Manifestacja w Kijowie na rzecz wprowadzenia stanu wojennego
Źródło: PAP/EPA, Fot: Sergei Chirikov
d1r3elz

"W imieniu narodu Ukrainy(...) zwracamy się do pana z żądaniem przerwania rozejmu, wprowadzenia stanu wojennego, wydania odpowiedniej ilości broni ochotniczym batalionom i zezwolenia im na podejmowanie działań w celu zniszczenia terrorystów" - napisano w oświadczeniu przyjętym na wiecu.

Zebrani domagali się także od prezydenta Petra Poroszenki wypełnienia przedwyborczych zobowiązań dotyczących zabezpieczenia socjalnego i ubezpieczenia na życie uczestników operacji antyterrorystycznej przeciw separatystom na wschodzie kraju. Prosili ponadto, by zwrócił się do państw Unii Europejskiej o wprowadzenie kolejnego etapu sankcji wobec Rosji jako agresora prowadzącego niewypowiedzianą formalnie wojnę przeciwko Ukrainie.

Agencja Interfax-Ukraina pisze, że niektórzy uczestnicy wiecu mieli na twarzach kominiarki. Dowódca batalionu "Donbas" Semen Semenczenko wyjaśnił, że jest to konieczne, bo ochotnicy ze wschodnich obwodów mają w domu rodziny, którym może zagrażać niebezpieczeństwo.

d1r3elz

Uczestnicy wiecu przekazali swoje żądania głowie państwa przez wiceszefa administracji prezydenta Hennadija Zubkę.

W nocy z piątku na sobotę prezydent Ukrainy Petro Poroszenko przedłużył okres obowiązywania zawieszenia broni - pierwotnie obowiązującego od 20 do 27 czerwca wieczorem - do godz. 22 (21 czasu polskiego) w poniedziałek, 30 czerwca.

UE przedstawiła w piątek separatystom czteropunktowe ultimatum, którego warunki mają zostać spełnione do 30 czerwca. Składają się na nie: przywrócenie kontroli władz ukraińskich nad trzema przejściami granicznymi; zawarcie porozumienia umożliwiającego OBWE monitorowanie przestrzegania rozejmu; uwolnienie zakładników, w tym obserwatorów OBWE; rozpoczęcie rzeczowych negocjacji na temat wdrażania planu pokojowego Poroszenki.

Rzecznik sztabu ukraińskich sił antyterrorystycznych podał w niedzielę, że w ciągu ostatniej doby na wschodzie kraju zginęło pięciu żołnierzy ukraińskich, a co najmniej 17 odniosło obrażenia. Zaznaczył, że minionej nocy separatyści, lekceważąc zawieszenie broni, do dziesięciu razy ostrzelali posterunki armii ukraińskiej.

d1r3elz

Podziel się opinią

Share
d1r3elz
d1r3elz
Więcej tematów