Decyzja Hołowni. Politycy PiS zawiadamiają prokuraturę
Posłowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli zawiadomienie do prokuratury ws. Szymona Hołowni. Ich zdaniem decyzja marszałka Sejmu o wygaszeniu mandatów poselskich Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika oraz uniemożliwienie im udziału w pracy izby są nielegalne.
05.01.2024 | aktual.: 05.01.2024 12:30
O swojej decyzji politycy PiS poinformowali na konferencji prasowej w Sejmie. To reakcja na czwartkową konferencję marszałka Sejmu. Szymon Hołownia oznajmił tego dnia, że mandat poselski Mariusza Kamińskiego jest nieważny, a sytuacja Macieja Wąsika nie jest jasna.
- Marszałek Hołownia przejdzie do historii jako marszałek, który łamie prawo. Wczorajsza konferencja prasowa była czymś horrendalnym. Za czasów pierwszego Tuska media ujawniły kontakty między administracją rządową a sędziami. Za drugiego Tuska mamy marszałka, który chwali się tym, że ustawia proces w Sądzie Najwyższym. Najbardziej obrazowy jest taki oto opis sytuacji: jeżeli marszałek Sejmu jest listonoszem w tej sprawie, to listonosz, który nazywa się Hołownia, zmienił adres przesyłki nie informując nadawcy - powiedział szef klubu PiS Mariusz Błaszczak.
- Jeżeli pan marszałek Hołownia nie dopuściłby do pracy posłów, którzy mają mandaty, to cały proces prac legislacyjny w Sejmie może być uznany za nielegalny. Taka jest opinia prawników, m.in. prof. Zaradkiewicza. To, co będziemy robili w Sejmie pod ich nieobecność, gdy ich mandaty będą ważne, będzie procesem nielegalnym - dodał Zbigniew Kuźmiuk.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Politycy PiS zostali zapytani o deklarację Szymona Hołowni, który zapowiedział, że nie dopuści Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika w pracach Sejmu.
- To oznacza próbę łamania prawa przez marszałka Hołownię. W tej sprawie zostało dziś złożone zawiadomienie do prokuratury - zapowiedział Mariusz Błaszczak.
- Decyzja marszałka Hołowni o wygaszeniu mandatów została uchylona przez Sąd Najwyższy - podkreślił Waldemar Buda odnosząc się do decyzji Izby Kontroli Nadzwyczajnej.
Sprawa Kamińskiego i Wąsika
W środę do Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN wpłynęły przekazane przez marszałka Sejmu Szymona Hołownię odwołania Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego od decyzji marszałka o wygaszeniu im mandatów. Do obu spraw wyznaczono składy sędziowskie i terminy posiedzeń niejawnych na 10 stycznia br. W sprawie Wąsika skład sędziowski Izby Pracy złożony był z sędziów orzekających w SN od niedawna - po 2018 r. W sprawie Kamińskiego skład sędziowski w Izbie Pracy złożony jest z sędziów orzekających w tym sądzie jeszcze przed 2018 r.
W czwartek przed południem w sprawie odwołania Wąsika w Izbie Pracy SN podjęte zostało przez wyznaczonego do tej sprawy sędziego postanowienie o przekazaniu tej sprawy do Izby Kontroli Nadzwyczajnej SN. Następnie - w czwartek wczesnym popołudniem - poinformowano, że Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN uchyliła postanowienie marszałka Sejmu o wygaszeniu mandatu posła Macieja Wąsika. Tymczasem przekazane przez marszałka Sejmu odwołanie Mariusza Kamińskiego na chwilę obecną pozostaje w Izbie Pracy SN.