ŚwiatMamy metaliczny wodór. Czy odmieni XXI wiek?

Mamy metaliczny wodór. Czy odmieni XXI wiek?

Fizycy z Uniwersytetu Harvarda otrzymali metaliczny wodór - materiał, który może zrewolucjonizować XXI wiek. Odkrycie ma pomóc w zrozumieniu ogólnych właściwości wodoru oraz odnaleźć zaawansowane technologicznie materiały.

Mamy metaliczny wodór. Czy odmieni XXI wiek?
Źródło zdjęć: © CC

Metaliczna forma wodoru została stworzona przez dwóch naukowców z Uniwersytetu Harvarda - profesora Thomasa D. Cabota z Instytutu Nauk Przyrodniczych im. Isaaca Silvera oraz doktora habilitowanego Ranga Diasa.

Badania naukowców polegały na ściśnięciu pod ciśnieniem 495 GPa - większym niż panujące w środku Ziemi - małej próbki wodoru. W wyniku wysokociśnieniowego eksperymentu otrzymano stały, cząsteczkowy wodór.

Jak mówi Silvera to ogromny przełom dla fizyki oraz samego XXI wieku. Pozwoli to zrozumieć ogólne właściwości wodoru oraz pomoże przy odkryciu nowoczesnych i zaawansowanych technologicznie materiałów.

Silvera dodał, że otrzymana forma jest metastabilna, to oznacza, że gdy usuniemy wysokie ciśnienie, wodór, mimo to pozostanie metaliczny.

Ponadto profesor wyjaśnił, że metaliczny odmiana, może nieść niesamowite możliwości technologiczne. Jak chociażby te z zakresu energii. Zdaniem wykładowcy przy uzyskaniu metalicznej formy potrzeba jest ogromnej ilości energii, więc gdy przeprowadzimy proces odwrotny tj. konwersji w stan cząsteczkowy, całej reakcji będzie towarzyszyło uwolnienie dużej ilości energii. To może się przyczynić do stworzenia silników rakietowych o bardzo dużej mocy.

Przypomnijmy, że niespełna 14 lat temu słynny rosyjski fizyk Witalij Ginzburg w takcie noblowskiego wykładu w grudniu 2003 roku określił metaliczny wodór jak największe wyzwanie i marzenie współczesnej fizyki.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (88)