SpołeczeństwoMammografia na wariata

Mammografia na wariata



Fundusz przeznaczył właśnie 21 milionów złotych na badania skryningowe piersi u kobiet. Ośrodki wykonujące mammografię mają pracę przeznaczoną na cały rok wykonać w niespełna dwa miesiące.

Mammografia na wariata

W samej Wielkopolsce na badania mammograficzne NFZ wydał niemal 1 milion 800 tys. zł. Na badania mogą zgłaszać się wszystkie kobiety między 50 a 69 rokiem życia, które nie korzystały z mammografii w ciągu ostatnich 2 lat. Dlaczego specjalistyczne ośrodki nie dostały tych pieniędzy na początku roku, a dopiero teraz i zobowiązane są wykonać badania do końca listopada? - To właściwie nie jest pytanie do nas. Fundusz jest jedynie realizatorem tego programu. Gdy tylko dostaliśmy z Ministerstwa Zdrowia pieniądze oraz warunki realizacji tego programu, zaczęliśmy go wdrażać - mówi Agnieszka Olbrot z Wielkopolskiego NFZ.

Akcja nie skryning

W medycynie skryningiem nazywa się profilaktyczne badania przesiewowe wykonywane na dużej grupie osób - To nie żaden skryning, tylko wyrzucanie pieniędzy. Takie metody nie zmniejszą śmiertelności, a przecież to główne zadanie skryningu - uważa dr Marek Pudełko, Regionalny Konsultant ds. Onkologii, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii. - Według europejskich standardów badania przesiewowe powinny być prowadzone regularnie, a nie akcyjnie - jak to właśnie robi Fundusz. Powinny też dotyczyć co roku grupy kobiet w tym samym wieku. Tymczasem zarówno kasy chorych, jak i teraz NFZ co roku zmieniają wiek kobiet objętych badaniami. W takich warunkach nie można mówić o stałej opiece nad kobietą. To podstawowa przyczyna, dla której od kilku lat nie mamy spadku śmiertelności z powodu raka piersi - dodaje. Niespodziewana akcja mam mograficzna i krótki czas jej realizacji zmusiły ośrodki mammograficzne do wydłużenia godzin pracy. Wydolność urządzeń jest jednak ograniczona. - Pracujemy do 17.30. Dłużej nie można, bo
nie wolno mi zrobić więcej niż 50 badań dziennie. Takie są standardy dotyczące eksploatacji aparatury - mówi Elżbieta Michalska, kierownik Zakładu Radiologii Poznańskiego Ośrodka Usług Medycznych przy Serbskiej. Nie ukrywa, że i komfort pracy i intymność badań zyskałyby, gdyby nie konieczność pośpiechu. - Będę pisała do NFZ o przedłużenie czasu trwania badań. Może się uda - zastanawia się.

Szczęśliwe poznanianki

Kierownicy ośrodków specjalizujących się w badaniach mammograficznych nie mają wątpliwości, że biorąc pod uwagę warunki w poszczególnych regionach, a nawet miastach, poznanianki są szczególnie uprzywilejowane. - Od 2000 roku regularnie dostajemy z kasy miejskiej pieniądze na 2 do 3 tysięcy badań. To duża sprawa. Tym bardziej, że z badań mogą korzystać panie już od 40 roku życia, a górna granica wieku nie została ustalona - mówi E. Michalska. - To prawda, od lat Urząd Miasta przeznacza konkretne pieniądze na badania dla poznanianek - przyznaje dr Dariusz God- lewski, dyrektor Ośrodka Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów w Poznaniu. - Są pod stałą opieką i w ich przypadku możemy mówić o prawdziwym skryningu - dodaje.

Walka o jakość

O badaniach zakontraktowanych właśnie przez NFZ nie mówi się wyłącznie źle. - Kryteria badań opracowane zostały zgodnie z europejskimi standardami. Skrupulatnie oceniana jest jakość sprzętu i kwalifikacje personelu - mówi dr Godlewski. Zastanawia się jednocześnie, czy jest szansa, aby w przyszłym roku Fundusz kontraktował profilaktykę raka piersi od stycznia, co dałoby na pewno lepsze efekty.

- Dbałość o wysoką jakość sprzętu, odpowiednią jego eksploatację i kwalifikacje personelu, to absolutna konieczność. Dotychczas spory procent badań nie miał żadnej wartości diagnostycznej. Podnosząc poprzeczkę dla ośrodków wykonujących mammografię i odrzucając te, które nie spełniają kryteriów NFZ ma szansę zmienić tę sytuację - uważa dr Tadeusz Popiela, przewodniczący Sekcji Mammografii Polskiego Towarzystwa Radiologicznego,

Lobbują za ustawą

Walkę o europejskie standardy w diagnostyce nowotworowej od lat toczy Federacja Polskich Klubów Kobiet po Mastektomii „Amazonki”. - Nie jesteśmy same w walce o jakość. Zadeklarowałam wsparcie 150 klubów, zrzeszających 18 tysięcy kobiet dla Polskiej Unii Onkologii, która lobbuje za ustawą o Narodowym Programie do Walki z Nowotworami. Właśnie ta ustawa może poprawić dostęp kobiet do wysokiej jakości badań - mówi Krystyna Wechmann, prezes Federacji.

Samokontrola piersi

Październik, tradycyjnie obchodzony jako miesiąc walki z rakiem piersi, poznańskie konsultantki AVONU wykorzystały na naukę kobiet samodzielnego badania piersi. Wczoraj, w czasie Święta Różowej Wstążeczki, każda z pań mogła przyjść do siedzib Avonu, aby tam przebadać swoje piersi i wziąć lekcje, jak to należy robić prawidłowo. Panie dowiadywały się też, że samokontrola jest bardzo ważna, ale nie zastępuje innych metod diagnostycznych - mammografii i usg. Każda wychodziła z ulotką, która będzie jej przypominać o profilaktyce.

Dokąd na mammografię?

Poznań: - OPEN, ul. Kazimierza Wielkiego 24/26, tel. (061) 851 86 27 - POSUM, ul. Serbska 6, tel. (061) 823 25 81 - Wielkopolskie Centrum Onkologii, ul. Garbary 15, tel. (061) 854 07 00

Piła: - Ars Medical, Al. Woj. Pol. 43, tel. (067) 212 87 43 - Szpital Specjalistyczny, tel. (067) 212 21 36

Krotoszyn: - SPZOZ, ul. Młyńska 2, tel. 588 04 01

Konin: - Wojewódzki Szpital Zespolony, tel. (063) 240 40 00

Gniezno: - ZOZ, ul. Św. Jana 9, tel. (061) 426 44 61 - NZOZ, ul Orcholska 16, tel. (061) 428 65 64

Pleszew: - SPZOZ, ul. Poznańska 125 A, tel. (062 ) 742 07 00

Nowy Tomyśl: - NZOZ, ul. Poznańska30, tel. (061) 442 73 21

Rakoniewice: - Przychodnia Specjalistyczno- Diagnostyczna, ul. Starowolsztyńska 4, tel. (061) 444 11 22

Kościan: - SPZOZ, ul. Szpitalna 7, tel. (065) 512 08 55

Grodzisk Wielkopolski: - NZOZ, ul. Mossego, tel. (061) 443 65 30

Jolanta Sielska

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)