Trwa ładowanie...

Małżeństwa jednopłciowe z prawem do adopcji dzieci. Chilijski kongres zdecydował

Chilijski kongres we wtorek zalegalizował małżeństwa jednopłciowe z prawem do adopcji dzieci. Za poparciem ustawy głosował senat jak i izba deputowanych. To przełomowe prawo w historycznie katolickim kraju. Teraz potrzebny jest jedynie podpis prezydenta, ale to formalność.

Chilijski kongres we wtorek zalegalizował małżeństwa jednopłciowe z prawem do adopcji dzieciChilijski kongres we wtorek zalegalizował małżeństwa jednopłciowe z prawem do adopcji dzieciFot: AP
d2o7k2s
d2o7k2s

Już wcześniej prezydent Chile Sebastián Piñera, którego kadencja kończy się w marcu 2022 roku zaznaczył, że popiera projekt ustawy. Gdy złoży podpis ustawa wejdzie w życie 90 dni po opublikowaniu w dzienniku urzędowym.

Początki ustawy

Społeczność LGBT w Chile forsowała prawo od 2017 roku. Dwa lata wcześniej władze zatwierdziły związki partnerskie co umożliwiało zawarcie związku cywilnego, jednak ustawa złożona przez poprzednią, lewicową prezydent Michelle Bachelet o małżeństwach jednopłciowych utknęła w kongresie na cztery lata.

Ustawę obiecał przeforsować prezydent Piñera, do czego zobowiązał się w czerwcu tego roku podczas orędzia. Chilijski kongres ustawą zajął się we wtorek, która została przegłosowana stosunkiem głosów 82 do 20, dwie osoby się wstrzymały.

Zmiana definicji małżeństwa

Decyzję kongresu ostro skrytykował prawicowy lider Leonidas Romero z partii Narodowa Odnowa, który przyjęcie ustawy uznał za zdradę świata chrześcijańskiego.

d2o7k2s

"Małżeństwo jest dla mnie między mężczyzną a kobietą, a główną ideą jest sprowadzenie dziecka na świat" - powiedział Romero w debacie telewizyjnej.

Po wejściu w życie ustawy zmieni się także definicja małżeństwa, które teraz określane będzie nie jako związek między kobietą a mężczyzną, tylko jako związek między dwojgiem ludzi.

Chile zostały 31. krajem na świecie i 8. krajem w Ameryce Łacińskiej, w którym małżeństwa jednopłciowe będą legalne.

(noizz.pl / BBC News / CNN)

"Stop LGBT". Komu służy projekt Kai Godek? Ekspertka tłumaczy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2o7k2s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2o7k2s
Więcej tematów