Małopolanie żyją najdłużej
Z wyliczeń specjalistów Głównego Urzędu
Statystycznego wynika, iż małopolscy mężczyźni żyją najdłużej w
kraju - średnio 72,3 roku. Panie z Małopolski (80,2 roku) ustępują
tylko dożywającym 80,4 roku mieszkankom Podlasia - pisze "Gazeta
Krakowska".
Z pewnością nie jest to efekt wynalezienia jakiegoś cudownego leku wydłużającego życie mieszkańców Małopolski. Trudna byłaby też do udowodnienia ewentualna teza o lepszej opiece medycznej w Małopolsce w porównaniu z innymi regionami - uważa dr Alicja Klich-Rączka, geriatra z Kliniki Chorób Wewnętrznych CM UJ.
Jej zdaniem na długowieczność - oprócz uwarunkowań genetycznych - większy wpływ ma nie konkretny region kraju, ale środowisko, warunki socjoekonomiczne. Nie ma też istotnego znaczenia, wbrew różnym potocznym opiniom, "świeże wiejskie powietrze".
Najprościej byłoby wyjaśnić, że "górale żyją dłużej", stąd też wysoka małopolska średnia - żartuje zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Krakowie Andrzej Binda, w którego ocenie trudno jednoznacznie wskazać czynnik jednoznacznie determinujący małopolską długowieczność.
Osoby wykształcone mają z reguły większą świadomość potrzeby troski o własne o zdrowie - prof. Jolanta Kurkiewicz, statystyk- demograf z krakowskiej Akademii Ekonomicznej wysoko plasuje czynnik edukacji w Małopolsce.
Nieporównanie mniej skażone jest dziś w Małopolsce środowisko naturalne. Na tle kraju wypadamy nieźle, ale nie można zapominać o dzielącym Polskę ponaddwudziestoletnim dystansie wobec krajów zachodnioeuropejskich. Polacy żyją obecnie przeciętnie o blisko sześć lat krócej niż np. Szwedzi czy Szwajcarzy - dodaje prof. Kurkiewicz. (PAP)