ŚwiatMali. Wojskowy zamach stanu. Prezydent podał się do dymisji

Mali. Wojskowy zamach stanu. Prezydent podał się do dymisji

W Mali doszło do wojskowego zamachu stanu. Prezydent Ibrahim Boubacar Keita

Mali. Wybuch wojskowego zamachu stanu
Mali. Wybuch wojskowego zamachu stanu
Źródło zdjęć: © PAP, EPA | Hadama Diakite
Łukasz Witczyk

Mali. Wojskowy zamach stanu

Zbuntowane wojsko doprowadziło do zamachu stanu w Mali. W jego efekcie prezydent Ibrahim Boubacar Keita podał się do dymisji. Były już prezydent zdecydował o rozwiązaniu parlamentu oraz rządu. Pucz ze strony wojska został potępiony przez społeczność międzynarodową. Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) zaapelowała do malijskiego wojska o uwolnienie prezydenta Ibrahima Boubacara Keity.

W Mali od kilku miesięcy trwają protesty. Z kolei w lipcu opozycja odrzuciła ustępstwa ze strony prezydenta i zaczęła domagać się jego dymisji. Napięta atmosfera w kraju sprawiła, że wojsko rozpoczęło pucz. Zbuntowani żołnierze zatrzymali prezydenta Keitę oraz premiera Boubou Cisse. Agencja Reuters poinformowała, że Keita swoją decyzję ogłosił podczas krótkiego wystąpienia w telewizji. - Nie chcę, aby w celu utrzymania mnie przy władzy została przelana krew - powiedział.

Mali. Prezydent podał się do dymisji

Protesty w Mali spowodowane były zarzutami o korupcję wśród członków najwyższych władz oraz problemami z rebelią dżihadystów na północy Mali. Nouhoum Togo z opozycyjnej rganizacji M5-RFP działania w Mali nazwał "powszechną rewolucją". Na ulicach są tysiące protestujących, którzy brawami przywitali buntowników.

To nie pierwszy wojskowy bunt w Mali, który doprowadził do obalenia prezydenta. Tak było w 2012 roku, kiedy obalono Amadou Toumaniego Toure. Tegoroczny zamach stanu został potępiony przez władze ONZ, Unię Europejską a także Unię Afrykańską.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)