Trwa ładowanie...
d26r8rq

Małgorzata Manowska I prezesem SN. Komentarze: wybór w łańcuchu naruszeń to skandal

Andrzej Duda powołał Małgorzatę Manowską na stanowisko I prezes Sądu Najwyższego. Decyzję krytykuje opozycja, która zwraca uwagę na łamanie przepisów. "To dobry dzień dla wymiaru sprawiedliwości" - uważają politycy opcji rządzącej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Małgorzata Manowska I prezesem SN. Komentarze: wybór w łańcuchu naruszeń to skandal
Małgorzata Manowska I prezesem SN. Komentarze: wybór w łańcuchu naruszeń to skandal (PAP)
d26r8rq

Małgorzata Manowska decyzją prezydenta została powołana na stanowisko I prezesa Sądu Najwyższego. Zgromadzenia Ogólne SN nie podjęło uchwały o przedstawieniu kandydatury prezydentowi. Zrobił to przewodniczący na własną rękę. Poparcie uzyskał jedynie sędzia Włodzimierz Wróbel, który zdobył 50 głosów. Politycy opozycji twierdzą, że prezydent ma powoływać, a nie wybierać osobę z grona 5 kandydatów.

Małgorzata Manowska I prezes Sądu Najwyższego. Komentarze

Wielu komentatorów zwraca uwagę na łamanie prawa i konstytucji. Profesor Marcin Matczak uważa, że do naruszenia przepisów doszło w sposób "rażący" i dodaje, że ma wątpliwości, czy prof. Manowska jest sędzią. "Prezes niesędzia Sądu Najwyższego, wybrany w wyniku łańcucha naruszeń to skandal" - uważa mecenas Michał Wawrykiewicz, członek inicjatywy Wolne Sądy.

d26r8rq

Przeczytaj: Małgorzata Manowska nową I prezes Sądu Najwyższego. Ryszard Terlecki: opozycja się ośmiesza

Była premier Ewa Kopacz uważa, że Duda zachował się jak "notariusz Jarosława Kaczyńskiego". Tomasz Zimoch z KO zastanawia się, czy Manowska "zachowa się fair play i odmówi nominacji". Kamila Gasiuk-Pihowicz zwraca uwagę, że nową prezes poparło 25 sędziów. "'Ćwierćprezes' wybrana w 'ćwierćlegalnej' procedurze zakończonej przez 'ćwierćprezydenta'" - skomentowała posłanka.

PiS broni wyboru Małgorzaty Manowskiej. "Dobra zmiana"

Innego zdania są politycy PiS. "To początek dobrych zmian w SN. W końcu skupi się na pracy merytorycznej, a nie na politykowaniu" - twierdzi Kazimierz Smoliński. "To dobry dzień dla wymiaru sprawiedliwości" - dodaje inny polityk opcji rządzącej Jan Mosiński. "Dziękujemy wszystkim, którzy przez ostatnie lata wspierali nas w walce o reformę wymiaru sprawiedliwości i SN. Brawo za konsekwencje" - napisał Patryk Jaki.

d26r8rq

Przeczytaj również: Małgorzata Manowska nową I prezes Sądu Najwyższego. Patryk Jaki komentuje wybór prezydenta

Zobacz także: Afera w Trójce. Włodzimierz Czarzasty o reakcji Dudy: wymuszone zdanie "chłopca"

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d26r8rq

Podziel się opinią

Share

d26r8rq

d26r8rq
Więcej tematów