Trwa ładowanie...

Małgorzata Kidawa-Błońska: premier Ewa Kopacz nie pojedzie do Moskwy

- Premier Ewa Kopacz, podobnie jak wielu ważnych polityków europejskich, nie będzie uczestniczyć w obchodach zakończenia drugiej wojny światowej 9 maja w Moskwie - zapowiedziała rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Share
Małgorzata Kidawa-Błońska: premier Ewa Kopacz nie pojedzie do Moskwy
Źródło: PAP, Fot: Radek Pietruszka
d3rxg98

- Nie tylko pani premier Ewa Kopacz, ale wielu ważnych polityków europejskich na tę uroczystość nie wyjeżdża - powiedziała Kidawa-Błońska w radiowej Trójce.

Pytana, czy z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, była oficjalna odpowiedź w tej sprawie, odparła: - Z tego, co wiem, tak. Jak dodała, bez podania powodu.

d3rxg98

Rzeczniczka poinformowała, że nie zostały także jeszcze podjęte decyzje dotyczące tego, czy ktoś będzie reprezentował polski rząd na moskiewskich uroczystościach. - Jeszcze będziemy patrzyli także na to, jak nasi partnerzy europejscy będą reagowali - wyjaśniła.

W jej ocenie "strona rosyjska doskonale rozumie, dlaczego premierzy czy prezydenci europejscy nie przyjeżdżają na uroczystości w Moskwie". - I tutaj chyba nie trzeba udowadniać, świetnie wiedzą, dlaczego spotykają się z kolejnymi odmowami - mówiła.

W połowie marca szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow mówił, że udział w obchodach w Moskwie 9 maja potwierdziło dotąd 26 światowych przywódców. Są to głównie liderzy państw azjatyckich, a także szefowie UNESCO i Rady Europy.

Spośród przywódców państw unijnych swą obecność potwierdził prezydent Czech Milosz Zeman. Kanclerz Niemiec Angela Merkel nie będzie obecna podczas parady wojskowej 9 maja, natomiast następnego dnia w towarzystwie rosyjskiego prezydenta Władimira Putina ma złożyć wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza pod murem Kremla.

Zobacz również wideo: "Wizyta Kopacz w Moskwie niewskazana"

d3rxg98

Podziel się opinią

Share
d3rxg98
d3rxg98
Więcej tematów