Badacze z Niemiec alarmują. Agresywna populacja wzrośnie
Mogą przenosić patogeny wywołujące choroby zakaźne, np. tzw. ślepotę rzeczną - alarmują naukowcy z Niemiec, którzy na cel badań obrali meszki. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na całym świecie wzrok straciło już ponad 1,15 miliona osób.
- Poprzez ukąszenia meszki mogą przenosić patogeny wywołujące choroby zakaźne. Jedną z najbardziej znanych jest onchocerkoza, znana również jako ślepota rzeczna, wywoływana przez nicienie Onchocerca volvulus, które występuje naturalnie w Afryce - podkreśla prof. dr Sven Klimpel z Centrum Badań nad Różnorodnością Biologiczną i Klimatem Senckenberg na Uniwersytecie Goethego we Frankfurcie.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na całym świecie wzrok straciło już ponad 1,15 miliona osób w wyniku tej choroby.
Niemieccy naukowcy wzięli na tapetę popularne meszki. Na całym świecie występują 2 tys. gatunków tych owadów, w Niemczech jest ich 57. - Udało nam się sklasyfikować dwanaście najpospolitszych gatunków w trzy grupy biogeograficzne - podaje Sarah Cunze z Uniwersytetu we Franfurcie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Gryzących meszek będzie więcej
- Gatunki istotne z medycznego punktu widzenia charakteryzują się szczególnie agresywnym zachowaniem podczas gryzienia ssaków i ludzi i często występują w bardzo dużych ilościach. Te zaobserwowane masowe zjawiska są wynikiem zsynchronizowanego wykluwania się larw - tłumaczy naukowczyni.
Jak dodaje, kraje sąsiadujące, takie jak Polska, zareagowały na to masowe zjawisko, trzymając zwierzęta gospodarskie wyłącznie w pomieszczeniach zamkniętych lub wypuszczając je na wypas tylko w nocy podczas tych ognisk.
- Oczekiwany przyszły wzrost temperatury może skrócić czas rozwoju larw, a tym samym doprowadzić do powstania większej liczby pokoleń rocznie, co przełoży się na ogólnie częstsze występowanie meszek - ostrzega Cunze.
Zdaniem badaczy z Niemiec odczuwalne na całym świecie zmiany klimatyczne mogą sprzyjać chorobom zakaźnym przenoszonym przez te owady.
Źródło: SciTechDaily