Malarz Zbigniew M. Dowgiałło w grupie ekspertów ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego. Kilka lat temu wywołał burzę obrazem "Smoleńsk"
• Zbigniew M. Dowgiałło, autor obrazu "Smoleńsk", został ekspertem w ministerstwie kultury
• Dowigałło będzie zasiadać w komisji, która decyduje o zakupach dzieł sztuki współczesnej do państwowych kolekcji
• W skład zespołu wchodzi jeszcze 5 osób
W zespole, który będzie odpowiedzialny za narodowe kolekcje sztuki współczesnej (zarządza nim Departament Narodowych Instytucji Kultury) znaleźli się: Maria Korzeniowska-Marciniak, Jacek Kucaba, Monika Małkowska, Katarzyna Nowakowska-Sito, Elżbieta Zawistowska i Zbigniew M. Dowgiałło.
Nominacja tego ostatniego wywołała emocje, zwłaszcza w mediach społecznościowych. Zbigniew M. Dowgiałło jest autorem obrazu "Smoleńsk", którym wywołał sensację w 2012 roku, gdy wystawiono go w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP na warszawskich Bielanach.
Na obrazie można zobaczyć krzyczące z przerażenia, latające w powietrzu postacie pośród płomieni, z wyrywającymi się z piersi sercami, a w środku szachownicę prezydenckiego tupolewa. - Miałem wizję tego, co się stało 10 kwietnia i ten obraz jest jej odbiciem - tłumaczył w rozmowie z Wirtualną Polską w 2012 roku.
Cały materiał o "Smoleńsku" Zbigniewa M. Dowgiałły: "Miałem wizję tego, co się stało 10 kwietnia"
Malarz nad "Smoleńskiem" pracował pół roku. - To były dla mnie tak wielkie emocje, że podczas malowania drżały mi ręce, co widać na obrazie, w niektórych miejscach kreska jest chwiejna - mówił Dowgiałło.
Mierzący 360 x 460 cm obraz był gotowy na pierwszą rocznicę katastrofy, jednak zabrakło galerii, która zgodziłaby się go wystawić. Ostatecznie do artysty wyciągnął rękę ksiądz Wojciech Drozdowicz, proboszcz bielańskiej parafii.
Dowgiałło, choć znany w kraju najbardziej z obrazu "Smoleńsk", to nie tylko malarz - jest także reżyserem filmów z zastosowaniem animacji 3D, scenarzystą, producentem i specjalistą w dziedzinie sztuki cyfrowej (jest wykładowcą animacji komputerowej 3D i 2D).
Dowgiałło to absolwent warszawskiej ASP (dyplom w 1986 r. w pracowni Stefana Gierowskiego). Jest prekursorem "nowej ekspresji" - nurtu w polskiej sztuce lat 80. Wystawiał w najważniejszych galeriach alternatywnych lat 80., ale i w Zachęcie oraz Muzeum Narodowym w Warszawie.
Współpracował z Wojciechem Tracewskim i Anną Gruszczyńską, tworzył obrazy "barokowo-kosmiczne" i projekty architektury ery kosmicznej. "Młodzi dzicy" byli prawdziwymi gwiazdorami tamtych lat.
Od 1999 r. tworzy pełnometrażową animację komputerową zatytułowaną "Apokalipsa 2027". Laureat wielu prestiżowych nagród z dziedziny animacji i grafiki komputerowej. Autor szeregu scenariuszy filmowych.