ŚwiatMahmud Abbas - "gołąb" w Palestynie

Mahmud Abbas - "gołąb" w Palestynie

Palestyńska Rada Legislacyjna (parlament)
zatwierdziła we wtorek rząd Mahmuda Abbasa. Decyzja ta była
warunkiem postawionym przez Stany Zjednoczone, aby mógł zostać
ujawniony plan pokojowy dla Bliskiego Wschodu przygotowany przez
USA, UE, Rosję i ONZ.

29.04.2003 19:40

Palestyński premier ma 67 lat i jest również znany jako Abu Mazen. Uchodzi za polityka bardzo dobrze widzianego na Zachodzie m.in. dlatego, że wypowiadał się przeciwko antyizraelskiemu powstaniu Palestyńczyków - intifadzie.

Gdy w 1948 r. powstawało państwo Izrael, Abbas musiał uciekać do Syrii ze swą rodziną. W 1965 roku wstąpił do Al-Fatahu - ugrupowania, którym kieruje Jaser Arafat. Od 1980 roku Abbas jest członkiem Komitetu Wykonawczego Organizacji Wyzwolenia Palestyny, w 1996 r. został wybrany na jego przewodniczącego, co nieformalnie potwierdziło jego pozycję zastępcy Arafata.

To właśnie Abbas podpisał w 1993 r. porozumienie pokojowe z Izraelem. Był jego architektem, a długie kontakty z izraelską lewicą zyskały mu opinię gołębia w OWP.

Uważany jest za mózg OWP i cieszy się szacunkiem we władzach palestyńskich, w USA, Izraelu i świecie arabskim. Brakuje mu jednak charyzmy Arafata i popularności wśród zwykłych Palestyńczyków. Niektórzy uważają go za zbyt pojednawczego wobec Izraela.

Właśnie Izraelowi i USA najbardziej zależało na tym, aby Abbas został premierem z dużymi uprawnieniami, który usunąłby w cień Arafata. Zarówno władze w Waszyngtonie, jak i w Jerozolimie nie chcą już rozmawiać z Arafatem, jako człowiekiem obciążonym terrorystyczną przeszłością.

Abbas natomiast jest postrzegany jako pragmatyk, z którym można rozmawiać o "mapie drogowej", czyli planie pokojowym zakładającym powstanie do 2005 roku państwa palestyńskiego.

W wygłoszonym we wtorek wystąpieniu programowym Abbas odrzucił terroryzm jako szkodliwy dla sprawy palestyńskiej i zaapelował o zaprzestanie "podżegania do przemocy". (mp)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)