Trwa ładowanie...
d3zpy41

Magdalena Ogórek skomentowała sprawę dzików

W Polsce trwa debata społeczna nt. odstrzeliwania dzików. "Wielka mobilizacja" - pisze w sieci aktorka Maja Ostaszewska i apeluje o ratowanie ciężarnych loch. "Jakim cudem locha nosi w sobie małego dzika, a kobieta w ciąży nosi "zlepek komórek"? - skomentowała prezenterka Magdalena Ogórek.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sprawa dzików budzi wiele emocji
Sprawa dzików budzi wiele emocji (Agencja Gazeta, Fot: Wojciech Nekanda Trepka)
d3zpy41

W związku z rozprzestrzenianiem się w Polsce choroby ASF, minister środowiska zaplanował zmasowane polowania na dziki. Mają się one odbyć w dniach 12-13, 19-20 i 26-27 stycznia 2019 r. Sprawa wywołuje wielkie poruszenie i jest szeroko komentowana.

"Kochani wielka mobilizacja! Proszę podpisujcie tę petycję. Minister Środowiska jednym podpisem skazuje na zagładę niemalże całą populację dzików" - apeluje na swoim profilu na Facebooku Maja Ostaszewska.

Aktorka znana jest z angażowania się w akcje ochrony zwierząt. Przy okazji ostatnich Świąt Bożego Narodzenia włączyła się m.in. w akcję nawołującą do bojkotu sklepów, które sprzedają żywe karpie. Z drugiej strony otwarcie popierała Czarny Protest i była zdania, że przed narodzinami mamy do czynienia z "płodem", więc usunięcie go nie jest zabójstwem.

d3zpy41

Teraz stanęła w obronie dzików. "Do końca lutego odstrzelonych ma być 210 000 z 229 000 żyjących w naszym kraju dzików. W tym młode, ciężarne lochy oraz osobniki żyjące w Parkach Narodowych" - napisała.

Fakt, że odstrzeliwane samice mogą być ciężarne, stał się teraz jednym z kluczowych argumentów również dla Platformy Obywatelskiej. Oto grafika udostępniana w sieci przez posłankę Martę Golbik (PO-KO).

Sprawę skomentowała również prezenterka TVP Magdalena Ogórek. "Nie oceniam sprawy zabijania dzików (nie znam się na ASF), ale wytłumaczcie mi proszę, jakim cudem locha nosi w sobie małego dzika, o którego życie należy walczyć, a kobieta w ciąży nosi "zlepek komórek”? Płód to nie człowiek, a dzik to od początku dzik?" - zapytała.

Ponad 100 tys. podpisów

Planowany odstrzał dzików budzi ogromne emocje. Przeciwko planom ministerstwa protestują organizacje ochrony przyrody i zwykli ludzie. We wtorek pod petycją do ministra środowiska o rezygnację z "rzezi dzików" było już ponad 100 tysięcy podpisów. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

d3zpy41

Protestuje m.in. część polityków i zaskakująco duże grono myśliwych. W poniedziałek informowaliśmy, że pomysł zmasowanych polowań skrytykował członek Koła Łowieckiego Ostoja w Jarosławiu Marek Porczak. Odstrzał nazwał nawet "masakrą". Zaapelował też do swoich kolegów, by nie przyłączali się do polowań.

Zobacz także: W okrutnej rzezi dzików niby chodzi o epidemię ASF. A naprawdę o coś zupełnie innego

Ponad 2 tys. przypadków ASF w 2018 r.

Ministerstwo środowiska podkreśla, że odstrzał jest uzasadniony rozprzestrzenianiem się niebezpiecznych zarazków choroby ASF. Do 3 grudnia ubiegłego roku potwierdzono aż 2232 przypadki ASF u dzików.

d3zpy41

Główny Inspektorat Weterynarii przypomina, że afrykański pomór świń to szybko szerząca się, zakaźna choroba wirusowa. W przypadku jej wystąpienia w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji.

Wirus jest wyjątkowo odporny na działanie niskich temperatur i zachowuje właściwości zakaźne we krwi, kale, tkankach przez okres nawet 3-6 miesięcy.

Mocny wpis Cimoszewicza

Do dyskusji nt. dzików włączył się również były premier Włodzimierz Cimoszewicz. "Przed chwilą dowiedziałem się, że wilki zagryzły u sąsiada byka. 50 metrów ode mnie. W puszczy prawie doszczętnie wytępiono dziki. Warchlaki są głównym pożywieniem wilków" - tłumaczy na swoim profilu na Facebooku.

d3zpy41

"Nic dziwnego, że szukają pokarmu poza lasem. Tak będzie za chwilę w całej Polsce. Po wytępieniu dzików będziemy świadkami histerii wywołanej nieuchronnymi, coraz częstszymi atakami wilków na zwierzęta domowe. Rząd po raz kolejny dzielnie stanie w obronie wyborców przed naturą" - dodaje Cimoszewicz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3zpy41

Podziel się opinią

Share

d3zpy41

d3zpy41
Więcej tematów