Mafia zarabia miliardy euro
Na 36 mld euro szacuje się zeszłoroczne dochody
mafii kalabryjskiej 'Ndranghety. Takie dane podał włoski
Instytut Studiów Społecznych Eurispes. Najwięcej mafiosi zarobili
na handlu narkotykami - ponad 22 mld euro.
Jak wskazuje raport instytutu, kolejnym źródłem dochodów najgroźniejszej - jak się podkreśla - i najpotężniejszej włoskiej mafii, jest udział w przetargach na roboty publiczne, dzięki czemu firmy założone przez gangi wyłudzają państwowe pieniądze.
Ok. 4 mld euro 'Ndrangheta zarobiła w zeszłym roku na prostytucji i handlu bronią. Podobne dochody przyniosły haracze i lichwa.
Ponadto Instytut Eurispes zauważył, że w położonym w Kalabrii mieście Crotone odnotowano największą liczbę zabójstw w całych Włoszech, a stolicę regionu Reggio Calabria oraz okolice uznano za najbardziej spenetrowany przez mafię teren w całym kraju. Tam także jest najwyższy wskaźnik bezrobocia w Italii - 19,2%.
Raport podkreśla, że w latach 1991-2005 rozwiązano aż 19 rad miejskich w Reggio Calabria z powodu związków z mafią.
Kalabryjskiej mafii przypisuje się zabójstwo lokalnego polityka Franco Fortugno, który został zastrzelony w miasteczku Locri 16 października, gdy oddawał głos w prawyborach zorganizowanych w całych Włoszech przez opozycyjną centrolewicę.
Zbrodnia ta - jak zauważają komentatorzy - potwierdziła po raz kolejny, że 'Ndrangheta stała się potężniejsza i groźniejsza od mafii sycylijskiej.
W związku z niedawnym morderstwem, które przypominało egzekucję, włoskie MSW przystąpiło do kolejnej ofensywy przeciwko mafiosom z Kalabrii, przyznając prefektowi Reggio Calabria nadzwyczajne uprawnienia.
Sylwia Wysocka