Trwa ładowanie...
d32xg19
d32xg19
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

MAEA: Iran mocno zredukował zapasy wzbogaconego uranu

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) powiadomiła, że Iran znacznie zredukował zasoby wzbogaconego uranu, które mogą być szybko przekształcone w materiał do broni nuklearnej. MAEA podkreśla, że Iran zaczął wcielać w życie ustalenia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d32xg19

Chodzi o ustalenia zawarte w czasowym porozumieniu, które w listopadzie ubiegłego roku podpisała z Iranem grupa 5+1 (USA, Francja, Wielka Brytania, Chiny, Rosja, czyli piątka stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ, i Niemcy). Iran miał ograniczyć wywołujący zaniepokojenie świata program nuklearny w zamian za złagodzenie sankcji gospodarczych, jakie Zachód nałożył na Teheran w związku z tym programem.

W zamian za czasowe złagodzenie międzynarodowych sankcji Iran zgodził się zrezygnować ze wzbogacania uranu do poziomu powyżej 5 proc. U235 i zneutralizować posiadane zapasy uranu o zawartości blisko 20 proc. U235.

Według raportu MAEA, na który powołują się w piątek agencje, od stycznia Iran znacznie zredukował zasoby wzbogaconego uranu. Agencja Associated Press pisze, że obecnie Iran ma mniej niż 40 kg tego uranu, czyli znacznie mniej niż 250 kg, które, jak mówią eksperci, są niezbędne do wyprodukowania jednej bomby.

d32xg19

MAEA zaznacza w raporcie, że dotychczas Iran podejmuje uzgodnione działania w celu ograniczenia swego programu nuklearnego.

Oenzetowska agencja chce od Teheranu wyjaśnień w sprawie - jak podaje - "wiarygodnych dowodów" na to, że Iran przeprowadził badania mające na celu wyprodukowanie bomby atomowej przed rokiem 2003 i być może później. Teheran ustawicznie odrzucał te sugestie. Twierdzi, że jego program nuklearny ma cele cywilne.

d32xg19

Podziel się opinią

Share

d32xg19

d32xg19
Więcej tematów