Trwa ładowanie...
d19m3jz

MAEA: Iran mocno zredukował zapasy wzbogaconego uranu

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) powiadomiła, że Iran znacznie zredukował zasoby wzbogaconego uranu, które mogą być szybko przekształcone w materiał do broni nuklearnej. MAEA podkreśla, że Iran zaczął wcielać w życie ustalenia.

Share
d19m3jz

Chodzi o ustalenia zawarte w czasowym porozumieniu, które w listopadzie ubiegłego roku podpisała z Iranem grupa 5+1 (USA, Francja, Wielka Brytania, Chiny, Rosja, czyli piątka stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ, i Niemcy). Iran miał ograniczyć wywołujący zaniepokojenie świata program nuklearny w zamian za złagodzenie sankcji gospodarczych, jakie Zachód nałożył na Teheran w związku z tym programem.

W zamian za czasowe złagodzenie międzynarodowych sankcji Iran zgodził się zrezygnować ze wzbogacania uranu do poziomu powyżej 5 proc. U235 i zneutralizować posiadane zapasy uranu o zawartości blisko 20 proc. U235.

Według raportu MAEA, na który powołują się w piątek agencje, od stycznia Iran znacznie zredukował zasoby wzbogaconego uranu. Agencja Associated Press pisze, że obecnie Iran ma mniej niż 40 kg tego uranu, czyli znacznie mniej niż 250 kg, które, jak mówią eksperci, są niezbędne do wyprodukowania jednej bomby.

d19m3jz

MAEA zaznacza w raporcie, że dotychczas Iran podejmuje uzgodnione działania w celu ograniczenia swego programu nuklearnego.

Oenzetowska agencja chce od Teheranu wyjaśnień w sprawie - jak podaje - "wiarygodnych dowodów" na to, że Iran przeprowadził badania mające na celu wyprodukowanie bomby atomowej przed rokiem 2003 i być może później. Teheran ustawicznie odrzucał te sugestie. Twierdzi, że jego program nuklearny ma cele cywilne.

d19m3jz

Podziel się opinią

Share
d19m3jz
d19m3jz
Więcej tematów