PolskaMacierewicz: złożę zawiadomienie ws. płk. Reszki

Macierewicz: złożę zawiadomienie ws. płk. Reszki

Antoni Macierewicz, były szef Służby Kontrywiadu Wojskowego złoży zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez pułkownika Grzegorza Reszkę, do niedawna pełniącego obowiązki szefa SKW.

Macierewicz: złożę zawiadomienie ws. płk. Reszki
Źródło zdjęć: © AKPA

20.02.2008 | aktual.: 20.02.2008 10:53

Gość "Salonu Politycznego" Programu Trzeciego Polskiego Radia uznał, że pułkownik mógł przekazać mediom tajne informacje. Wyjaśnił, że chodzi o raport przygotowany przez Grzegorza Reszkę w sprawie funkcjonowania kontrwywiadu pod rządami Macierewicza. Gość radiowej Trójki zaprzeczył, aby informacje podawane przez media w oparciu o tajny raport, były zgodne z prawdą. Dodał, że publikacje wprowadzają w błąd opinię publiczna i dyskredytują służbę kontrwywiadu.

Według publikacji jednej z gazet, oficerem służb można było zostać po 17 dniach kursu. Były szef służby podkreślił, że sam etap naboru do kontrwywiadu trwał ponad pół roku. Wyjasnił, że przez ten czas kandydaci przechodzili testy - między innymi na wariografach, a następnie osoby już zakwalifikowane do pracy, przechodziły kursy podoficerskie i oficerskie.

Antoni Macierewicz dodał, że zarzuty o czerpaniu z harcerstwa kadr do służb wywiadowczych są nie na miejscu, bo Polska ma swoją tradycję korzystania z tak przygotowanych osób w pracy wywiadowczej. Zaznaczył przy tym, że sam zna pięciu oficerów, którzy byli kiedyś harcerzami. Dodał, że lepszą rekomendacją jest przeszłość w harcerstwie niż szkolenie przez radzieckie służby specjalne, czym mogli się pochwalić byli oficerowie Wojkowych Służb Informacyjnych.

W opinii byłego szefa SKW, przecieki inspirowane przez obecne szefostwo służb specjalnych to atak na nową kadrę, ukształtowaną w pełni przez niepodległą Polskę.

Antoni Macierewicz wyraził nadzieję, że "dokonał spustoszenia w Wojskowych Służbach Informacyjnych", tak aby nie doszło do powrotu ich wpływów. Zwrócił jednocześnie uwagę, że jakość nowych służb jest nieporównywalnie większa niż ich poprzedników. Podał tu przykład misji irackiej polskiego wojska, gdzie straty wśród żołnierzy w ubiegłym roku były znacznie mniejsze niż w latach poprzednich, zanim doszło do zmian w kontrwywiadzie.

Gość Polskiego Radia dodał, że obecne władze uniemożliwiają dalszą weryfikację byłych oficerów Wojskowych Służb Informacyjnych, między innymi blokując system komputerowy, na którym pracuje komisja weryfikacyjna.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)