Trwa ładowanie...

Macierewicz zabrał głos ws. Jana Pawła II. Naprawdę to powiedział

Nie cichnie burza po emisji reportażu "Franciszkańska 3", z którego ma wynikać, że Karol Wojtyła, jeszcze zanim został papieżem, wiedział o pedofilii w Kościele. Głos w tej sprawie zabrał były wiceprezes PiS Antonii Macierewicz. - Atak na Jana Pawła II jest atakiem na polskość, na naszą tożsamość, także na nasze narodowe bezpieczeństwo - powiedział były szef MON. Wspomniał w tym kontekście o wojnie w Ukrainie.

Macierewicz zabrał głos ws. Jana Pawła II. Naprawdę to powiedziałMacierewicz zabrał głos ws. Jana Pawła II. Naprawdę to powiedziałŹródło: East News, PAP
dm3ooop
dm3ooop

Sobotnie spotkanie z mieszkańcami Olsztyna Macierewicz rozpoczął od odczytania listu, który skierował do członków PiS prezes partii Jarosław Kaczyński. Napisał on, że tegoroczne obchody rocznicy śmierci św. Jana Pawła II "przypadają na szczególny czas".

"Dziękujemy Bogu za ten dar, jakim był on dla Kościoła, Polski i świata, ale także stajemy w obronie jego czci i dobrego imienia" - zaznaczył prezes PiS.

Macierewicz powiedział, że powinien to być list skierowany do wszystkich Polaków, "bo oddaje on istotę tego, z czym mamy dzisiaj do czynienia". - Atak na Jana Pawła II jest głównym atakiem na polskość, na naszą tożsamość, na nasze bezpieczeństwo także, na nasze narodowe bezpieczeństwo - podkreślił.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

dm3ooop

Zobacz też: incydent na spotkaniu z Tuskiem. "Marna ustawka"

Macierewicz mówi o Ukrainie. W tle burza wokół Jana Pawła II

Podczas spotkania Macierewicz nawiązał do wojny w Ukrainie. Polityk PiS powiązał ten temat z burzą wokół Jana Pawła II.

Były szef MON -zaznaczając, że jest to jego własna ocena - zwrócił uwagę, że od trzech miesięcy armią rosyjską dowodzi generał Walerij Gierasimow, który - jak mówił - jest twórcą nowej strategii wojsk Federacji Rosyjskiej.

dm3ooop

- Istotą tej strategii jest nie tylko nowy sposób przygotowywania i działania wojsk bezpośrednich, ale także założenie, że przed atakiem militarnym, przed bezpośrednim atakiem wojskowym konieczne jest zniszczenie świadomości i poczucia bezpieczeństwa, tożsamości i jedności narodu i społeczeństwa, które Rosja atakuje - powiedział.

Wiceprezes PiS dodał, że "atak - w tym wypadku na polskość - musi być poprzedzony tym, żeby Polaków skłócić i osłabić".

Polityk ocenił, że "atak na Jana Pawła II jest głównym atakiem mającym charakter nie tylko duchowy, ale mającym także charakter części tej strategicznej koncepcji działania wojsk rosyjskich, działania agenturalnego i działania militarnego".

dm3ooop

Macierewicz broni Wojtyły

Według Macierewicza, sformułowane w materiałach dziennikarzy zarzuty wobec Jana Pawła II zostały "zakwestionowane przez najwybitniejszych historyków".

Podkreślił, że sam "nie ma cienia wątpliwości, iż donosów tajnych współpracowników nie można traktować jako bezpośredniej prawdy" zwłaszcza - jak dodał - gdy dotyczą one przedstawicieli Kościoła katolickiego, który w PRL był przez ówczesne władze zwalczany.

Przeczytaj też:

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dm3ooop
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
dm3ooop
Więcej tematów