PolskaMacierewicz rozmawiał z powstańcami. Podpisano wspólny tekst Apelu Pamięci

Macierewicz rozmawiał z powstańcami. Podpisano wspólny tekst Apelu Pamięci

• Macierewicz: podpisany został wspólny tekst Apelu Pamięci na uroczystościach rocznicy Powstania Warszawskiego
• Jak poinformował minister, w apelu zostanie przywołany Lech Kaczyński i "pamięć o tych, którzy zadbali o to, by Powstanie przeszło do narodowej spuścizny"
• Szef MON rozmawiał dziś z kombatantami
• Do tej pory trwał spór o to, jak ma wyglądać Apel Poległych podczas uroczystości z okazji 72. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
• Powstańcy i warszawski ratusz nie chcieli, by podczas apelu wspominać ofiary katastrofy smoleńskiej

Macierewicz rozmawiał z powstańcami. Podpisano wspólny tekst Apelu Pamięci
Źródło zdjęć: © Agencja Gazeta

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz spotkał się w poniedziałek, o godzinie 10.00, z przedstawicielami powstańców warszawskich. Rozmowy odbyły się w Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa i wzięli w nich udział także przedstawiciele Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Uczestnicy walk o stolicę w wysłanym kilka dni temu piśmie do resortu poprosili, żeby w trakcie uroczystości nie był odczytywany tak zwany apel smoleński. Minister wydał bowiem zarządzenie, by w czasie wszystkich uroczystości państwowych z asystą wojskową, gdy będzie odczytywany apel, wspominać również ofiary katastrofy smoleńskiej.

Stołeczny ratusz i kombatanci byli jednak zdania, że tych dwóch spraw nie powinno się łączyć. Po liście powstańców kierownictwo MON zaprosiło ich na spotkanie. Kombatanci utrzymują jednak, że żadna rozmowa ich stanowiska nie zmieni.

Jak poinformował na konferencji prasowej Antoni Macierewicz, podpisany został wspólny tekst Apelu Pamięci na uroczystościach pamięci. Ma być podczas niego wspomniane nazwisko prezydenta Lecha Kaczyńskiego, z którego inicjatywy powstało Muzeum Powstania Warszawskiego.

- W apelu zostanie przywołana pamięć o Lechu Kaczyńskim i o tych, którzy zadbali o to, by Powstanie przeszło do narodowej spuścizny - poinformował szef MON. Według słów Macierewicza, podczas apelu zostanie wymienione także nazwisko Ryszarda Kaczorowskiego.

- Było to spotkanie przeprowadzone nie tylko dla przedstawienia narodowi wspólnego stanowiska kombatantów i MON, ale także celem wyjaśnienia problemów, które narosły w ostatnim czasie - mówił Antoni Macierewicz. - Wspólnie podpisaliśmy tekst Apelu Pamięci, jak to miało być zresztą od samego początku - zaznaczył.

Minister wspomniał też o "dezinformacji płynącej z mediów", których doniesienia miały jego zdaniem na celu "skłócenie polskiej patriotycznej opinii". - Chcę podziękować tym wszystkim, którzy przez cały ten czas mieli świadomość, że nie ma różnic pomiędzy MON a kombatantami i środowiskami, które przechowują pamięć o Powstaniu. Równocześnie przepraszam, że być może pozwalaliśmy milczeniem na tą dezinformację - powiedział szef MON.

Do ustaleń będących efektem poniedziałkowych rozmów w Centrum Weterana odniósł się również prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Leszek Żukowski. - Na uroczystościach z okazji 72. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Apel Poległych zostanie zastąpiony Apelem Pamięci - poinformował Żukowski - Wobec tego, w apelu są wymienieni nie tylko ci, którzy polegli, ale na przykład dowódcy Powstania Warszawskiego, którzy zmarli śmiercią naturalną, są wymienieni z nazwisk i jest dodana niewielka grupa kilku osób, które swoją działalnością popierały i nawiązywały do Powstania Warszawskiego - wyjaśnił.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (628)