Trwa ładowanie...

Maciej Lasek: załoga raczej nie utraciła przytomności

To nie była niekontrolowana utrata wysokości - mówi o katastrofie w Alpach szef Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych Maciej Lasek.

Share
Maciej Lasek: załoga raczej nie utraciła przytomności
Źródło: PAP/EPA, fot: Sebastien Nogier
d8svaue

Ekspert powiedział, że zejście z wysokości 11 kilometrów do około dwóch w ciągu niecałych dziecięciu minut nie oznacza gwałtownego schodzenia. Maciej Lasek dziwi się natomiast, że podczas tego opadania, załoga nie skontaktowała się z kontrolą lotów. W samolotach tego typu jest dwóch pilotów. Jeden jest od prowadzenia maszyny, a drugi zajmuje się sprawdzaniem parametrów i kontaktem z wieżą. W przypadku jakiejkolwiek usterki załoga ma obowiązek poinformować kontrolę lotów o awarii i włączyć odpowiednie ustawienia na transponderze.

Maciej Lasek podejrzewa, że w tym przypadku nie powinno dojść do utraty przytomności przez pilotów. Ten profil zniżania był stały, prędkość też spadała nieznacznie. Zatem mało prawdopodobne jest wystąpienie warunków, które mogły wpłynąć na utratę przytomności przez załogę.

Lasek dodał, że zgodnie z międzynarodowym prawem, tę katastrofę wyjaśniać będą Francuzi. Do ich prac dołączą prawdopodobnie eksperci z kraju przewoźnika, czyli Niemcy, a także przedstawiciele krajów, z których pochodzili pasażerowie lotu.

Maszyna Germanwings przewoziła 150 pasażerów z Barcelony do Duesseldorfu. Rozbiła się we francuskich Alpach w okolicach Barcelonnette. Według francuskich władz, nikt nie przeżył wypadku. Miejsce katastrofy jest trudno dostępne.

d8svaue

Podziel się opinią

Share
d8svaue
d8svaue
Więcej tematów