Trwa ładowanie...
d1qtib5
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Maciej Gdula: Bronisław Komorowski przegrał przez błędy w kampanii

Bronisław Komorowski przegrał z Andrzejem Dudą, bo popełnił błędy w kampanii - uważa socjolog Maciej Gdula z "Krytyki Politycznej". Jego zdaniem najbardziej mu zaszkodziło to, że był mało przekonujący oraz to, że nie wziął udziału w debacie wszystkich kandydatów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezydent Bronisław Komorowski podczas wieczoru wyborczego
Prezydent Bronisław Komorowski podczas wieczoru wyborczego (PAP, Fot: Radek Pietruszka)
d1qtib5

Zdaniem Macieja Gduli w ramach kampanii, jaką prowadził Komorowski, nie zaprezentował się on jako kandydat, któremu zależy na zwycięstwie. - Nie widać było powodu, który miał ludzi przekonać do głosowania na Komorowskiego - powiedział socjolog. - Był kandydatem nudnym i wyjałowionym - ocenił.

Jego zdaniem Duda nie był dużo lepszy. - Był trochę młodszy i trochę bardziej energiczny, ale jego zwycięstwo jest przede wszystkim efektem tego, że w tych wyborach nie było wyraźnego sporu między Platformą a PiS - przekonywał Gdula.

Debata zdecydowała o zwycięstwie Dudy

d1qtib5

Jego zdaniem porażka Komorowskiego była w dużej mierze efektem tego, że nie pojawił się w studnio telewizyjnym w debacie kandydatów. W tej debacie bowiem, zaznaczył Gdula, na tle wszystkich egzotycznych kandydatów to Andrzej Duda wypadł jako kandydat umiarkowany. - Trudno przekonywać, że mamy do czynienia z radykalizmem, jeśli po prawej stronie mamy siedmioro kandydatów, którzy są dużo bardziej radykalni - mówił Gdula. - Na Komorowskim zemściło się to, że unikał spotkania i w jakimś sensie się wywyższał - dodał.

"Kukiz trybunem ludowym jednorazowego użytku"

Przyznał, że sukces Kukiza to fenomen, bo rzadko zdarza się tak ostre wejście do polityki. Zdaniem Gduli jego sukces jest w jakimś stopniu powtórką sukcesu Janusza Palikota z 2011 czy Janusza Korwin-Mikkego z 2014 roku - tym razem to on przekonał do siebie niezadowolonych. Tym niemniej Kukizowi trudno będzie stworzyć coś trwałego.

- Moim zdaniem Kukiz będzie trybunem ludowym jednorazowego użytku, bardzo szybko się zużyje - uważa Gdula. - Zobaczymy, jak pójdzie mu tworzenie struktur i układanie programu - dodał.

d1qtib5

Katastrofalny wynik Ogórek

Wynik Ogórek, zdaniem przedstawiciela "Krytyki Politycznej", "to katastrofa". - To najgorszy wynik lewicy w historii - podkreślił Gdula. Przetrwanie SLD jako partii stoi jego zdaniem pod dużym znakiem zapytania.

Gdula uważa jednak, że w drugiej turze większe szanse ma Komorowski, bo jest urzędującym prezydentem. - Trochę mu pomoże zdziwienie ludzi, że może przegrać - mówił socjolog. Obecny prezydent ma też jego zdaniem większe szanse pozyskania nowego elektoratu, może np. przejąć elektorat lewicy, który najwyraźniej w pierwszej turze nie wziął udziału w głosowaniu.

d1qtib5

Podziel się opinią

Share

d1qtib5

d1qtib5
Więcej tematów