Trwa ładowanie...
d41wqtn

Maciej Gdula: Bronisław Komorowski przegrał przez błędy w kampanii

Bronisław Komorowski przegrał z Andrzejem Dudą, bo popełnił błędy w kampanii - uważa socjolog Maciej Gdula z "Krytyki Politycznej". Jego zdaniem najbardziej mu zaszkodziło to, że był mało przekonujący oraz to, że nie wziął udziału w debacie wszystkich kandydatów.
Share
Prezydent Bronisław Komorowski podczas wieczoru wyborczego
Prezydent Bronisław Komorowski podczas wieczoru wyborczegoŹródło: PAP, Fot: Radek Pietruszka
d41wqtn

Zdaniem Macieja Gduli w ramach kampanii, jaką prowadził Komorowski, nie zaprezentował się on jako kandydat, któremu zależy na zwycięstwie. - Nie widać było powodu, który miał ludzi przekonać do głosowania na Komorowskiego - powiedział socjolog. - Był kandydatem nudnym i wyjałowionym - ocenił.

Jego zdaniem Duda nie był dużo lepszy. - Był trochę młodszy i trochę bardziej energiczny, ale jego zwycięstwo jest przede wszystkim efektem tego, że w tych wyborach nie było wyraźnego sporu między Platformą a PiS - przekonywał Gdula.

Debata zdecydowała o zwycięstwie Dudy

d41wqtn

Jego zdaniem porażka Komorowskiego była w dużej mierze efektem tego, że nie pojawił się w studnio telewizyjnym w debacie kandydatów. W tej debacie bowiem, zaznaczył Gdula, na tle wszystkich egzotycznych kandydatów to Andrzej Duda wypadł jako kandydat umiarkowany. - Trudno przekonywać, że mamy do czynienia z radykalizmem, jeśli po prawej stronie mamy siedmioro kandydatów, którzy są dużo bardziej radykalni - mówił Gdula. - Na Komorowskim zemściło się to, że unikał spotkania i w jakimś sensie się wywyższał - dodał.

"Kukiz trybunem ludowym jednorazowego użytku"

Przyznał, że sukces Kukiza to fenomen, bo rzadko zdarza się tak ostre wejście do polityki. Zdaniem Gduli jego sukces jest w jakimś stopniu powtórką sukcesu Janusza Palikota z 2011 czy Janusza Korwin-Mikkego z 2014 roku - tym razem to on przekonał do siebie niezadowolonych. Tym niemniej Kukizowi trudno będzie stworzyć coś trwałego.

- Moim zdaniem Kukiz będzie trybunem ludowym jednorazowego użytku, bardzo szybko się zużyje - uważa Gdula. - Zobaczymy, jak pójdzie mu tworzenie struktur i układanie programu - dodał.

d41wqtn

Katastrofalny wynik Ogórek

Wynik Ogórek, zdaniem przedstawiciela "Krytyki Politycznej", "to katastrofa". - To najgorszy wynik lewicy w historii - podkreślił Gdula. Przetrwanie SLD jako partii stoi jego zdaniem pod dużym znakiem zapytania.

Gdula uważa jednak, że w drugiej turze większe szanse ma Komorowski, bo jest urzędującym prezydentem. - Trochę mu pomoże zdziwienie ludzi, że może przegrać - mówił socjolog. Obecny prezydent ma też jego zdaniem większe szanse pozyskania nowego elektoratu, może np. przejąć elektorat lewicy, który najwyraźniej w pierwszej turze nie wziął udziału w głosowaniu.

d41wqtn

Podziel się opinią

Share
d41wqtn
d41wqtn
Więcej tematów