Trwa ładowanie...

Macedonia zmienia nazwę. Grecka opozycja krytykuje ruch premiera

Wydawać by się mogło, że to koniec awantury wokół zmiany nazwy Macedonii. Jednak grecka opozycja w ostry sposób skrytykowała decyzję premiera Aleksisa Ciprasa.

Share
Macedonia zmienia nazwę. Grecka opozycja krytykuje ruch premiera
Źródło: iStock.com, Fot: natanaelginting
d427er6

Przypomnijmy: we wtorek ogłoszono, że Macedonia zostanie Republiką Macedonii Północnej.To efekt rozmów tego kraju z Grecją. Porozumienie kończy blisko 3-letni spór między krajami, jednak wszystko wskazuje na to, że pojawiają się kolejne przeszkody na drodze do zmiany nazwy Macedonii.

Do tej kwestii odniósł się przywódca konserwatywnej opozycji greckiej Kyriakos Micotakis. Polityk stwierdził, że porozumienie z tym krajem jest "bardzo problematyczne". Według niego, większość Greków jest przeciwna temu rozwiązaniu.

d427er6

Micotakis uznał, że Cipras nie miał "politycznej legitymacji", by zawrzeć porozumienie z Macedonią. - Jesteśmy w sytuacji bez precedensu w greckiej historii konstytucyjnej. Premier chce, bez wyraźnego mandatu parlamentu, zobowiązać kraj do czegoś, czego potem nie da się zmienić - oświadczył ostro polityk.

Jest reakcja Macedonii

To jednak nie wszystko. Na decyzje greckiego premiera zareagował prezydent Macedonii Gjorge Iwanow. Poinformował, że nie podpisze porozumienia o nowej nazwie kraju.

Iwanow dodał również, że porozumienie, które zawarli dzień wcześniej premierzy Macedonii i Grecji, jest niekonstytucjne.

Zmiany na mapie świata

Macedonia na forum ONZ funkcjonuje jako "Była Jugosłowiańska Republika Macedonii". W skrócie FYROM od "Former Yugoslav Republic of Macedonia". Teraz zmieni nazwę na Północną Macedonię, ale formalnie nazywać się będzie "Republiką Macedonii Północnej" ("Republika Sewerna Makedonija").

d427er6

O osiągnięciu porozumienia ws. tej nazwy poinformował grecki premier Aleksis Cipras. Przez wiele lat kwestia ta była przedmiotem sporu między obu krajami. "Mamy dobre porozumienie, które spełnia wszystkie warunki wstępne postawione przez stronę grecką" - wyjaśnił premier Cipras.

Rząd Macedonii zmieni nazwę, a w zamian Ateny obiecują wycofanie obiekcji do członkostwa Macedonii w NATO i Unii Europejskiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: polsatnews.pl

d427er6

Podziel się opinią

Share
d427er6
d427er6
Więcej tematów